КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

«ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД № 5

ВІННИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ»

 

Звіт завідувача

КЗ «ДНЗ  № 5 ВМР»

Онищук Олени Олексіївни

за 2024 – 2025 навчальний рік

 

06 червня 2025 року

 

Головне завдання сьогодення – модернізація та оновлення дошкільної освіти. У зв’язку з цим педагоги мають якомога більше наблизити навчання і виховання кожної дитини до її сутності, здібностей та особливостей. Враховуючи пріоритетний напрямок роботи ЗДО – фізкультурно-оздоровчий та здоров’язберігаючий, в нашому дошкільному закладі створені всі необхідні умови, в тому числі і завдяки батькам. І перша – це розвивальний простір, який передбачає створення спеціальних осередків. Обладнання садочка сучасне, зручне, модульне, безпечне, гіпоалергенне, відповідає санітарно-гігієнічним нормам. В такому закладі діти  відчувають себе в атмосфері затишку, турботи і щастя.

Педагогічний колектив спрямовує свої зусилля на:

  • заходи щодо навчанням дітей п’ятирічного віку;
  • створення умов для варіативності дошкільної освіти та вжиті заходи щодо впровадження інноваційних технологій у освітній процес;
  • організацію різних форм повсякдення вихованців;
  • зміцнення та модернізацію матеріально-технічної бази ЗДО;
  • залучення додаткових джерел фінансування садочка та їх раціональне використання;
  • забезпечення закладу кваліфікованими педагогічними кадрами та доцільність їх розстановки;
  • соціальний захист, збереження та зміцнення здоров’я вихованців та педагогічних працівників;
  • залучення педагогічної та батьківської громадськості ЗДО до управління його діяльністю, співпраці з громадськими організаціями;

Для підвищення якості дошкільної освіти, забезпечення її сталого інноваційного розвитку педагогічний колектив дошкільного закладу спрямовував свою діяльність на формування різнобічно розвиненої, духовно багатої, оптимістично та патріотично налаштованої особистості.

Комунальний заклад «Дошкільний навчальний заклад  № 5 Вінницької міської ради» у своїй роботі підпорядковується Департаменту освіти Вінницької міської ради. Згідно проектної потужності заклад  розрахований на 100 місць.  У КЗ «ДНЗ № 5 ВМР» протягом 2024 – 2025 навчального року функціонувало 6 груп, з них 1 група інклюзивна, в якій виховувалось двоє дітей з особливими освітніми потребами.

Інформаційні відомості

Відомості (станом на 01.09.2024 року) Показники
1. Мова навчання українська
2. Кількість груп: 6
для дітей раннього віку(3-го рокужиття) 1
для дітей молодшого віку(4-го року життя) 2 

 

 

для дітей середнього віку(5-го року життя) 2
для дітей старшого дошкільного віку 1(інклюзивна)
3. Режим роботи груп:  
11 годин 6 груп
4. Кількість вихованців 86
5. Кількість працівників:  27
педагогічний персонал 12
обслуговуючий персонал 15

Освітній процес в дошкільному закладі забезпечували  педагогічні працівники, а саме:

1 – завідувач, 1 – вихователь-методист, 1 – старша медична сестра, 1 асистент вихователя в інклюзивній групі, 8 вихователів, 1- музичний керівник.

За рівнем кваліфікаційного рівня у закладі дошкільної освіти педагоги мають такі кваліфікаційні категорії:

Кількісно-якісний склад педагогічних працівників

У закладі дошкільної освіти працює 27 осіб. Із них 12  педагогогів, 15 особ технічного персоналу. Педагогічного персоналу наявні 4 вакансії вихователя, 1 вакансія медичної сестри.

Педагогічний склад – 12 осіб:

  • завідувач – 1;
  • вихователь – методист – 1;
  • музичний керівник – 1;
  • вихователь –

Віковий склад

25 – 30 років  – 1

31 – 40 років – 3

46 і більше – 8            

     Стаж педагогічної діяльності

3 – 10 років –   1

11 – 20 років –  3

21 – 30 років – 3

30 і більше років – 5

Освітній рівень педагогів

з/п Категорія педпрацівників Всього Освіта Пед. працівники (стаж роботи до 3- х років)
Неповна вища (молодший спеціаліст) Базова вища (бакалавр) Повна вища (спеціаліст) Магістр
1. Завідувач 1 1
2. Вихователь-методист 1 1
3. Вихователі 9 4 4
4. Музичний керівник 1 1

                                Кваліфікаційний рівень педагогів

Щороку, згідно з графіком, педагогічні працівники проходять курси підвищення кваліфікації відповідно до чинного «Положення про атестацію педагогічних працівників». Адміністрація створює оптимальні умови для постійного професійного зростання педагогів з урахування індивідуальних можливостей кожного педагога. Курси підвищення кваліфікації пройшли 1 педагог (повністю в ІІІ етапи).

В 2025 році атестовано 2 педагогічних працівників, третьому педагогу атестацію припинено у зв’язку з звільненням за власним бажанням (наказ від 28.02.2025 № 7-К, протокол від 24.03.2025 № 04 департаменту освіти).

За результатами атестації 2025 року склад педагогічних працівників за кваліфікаційними категоріями такий:

 

Кількість Тарифнийрозряд   Категорія Педагогічнезвання
10 11 Спеціаліст Вища Перша Друга Старший вихователь  Вихователь   методист

мший

вмихователь
12 0 2   1     4        2 0 4

 

 

Аналіз роботи щодо підвищення фахової майстерності педагогів свідчить про те, що протягом 2024 – 2025 навчального року згідно перспективного  плану підвищення кваліфікації педагогічних працівників, пройшли курсову перепідготовку  педагоги закладу.

На сьогодні, підвищення кваліфікації педагогічних працівників не       обмежується лише курсами. Освіта педагогів на сучасному етапі здійснюється шляхом формальної, неформальної та інформальної освіти за очною, заочною, дистанційною формами навчання або їхнім поєднанням.

Педагоги мають можливість самостійно долучитися до короткострокового підвищення кваліфікації шляхом участі у тренінгах, семінарах, семінарах-практикумах, семінарах-нарадах, вебінарах, майстер-класах за різними професійними темами і проблемами. Виконуючи рекомендації Міністерства охорони здоров’я України щодо організації  заходів у закладах дошкільної освіти у зв’язку з  воєнним станом  педагоги закладу вивчали  актуальні проблеми та окремі аспекти дошкільної освіти через вище названі форми роботи.

З  метою виявлення професійного розвитку педагогів та їх професійної майстерності, атестація педагогів здійснювалась на основі комплексної оцінки рівня кваліфікації, педагогічної майстерності, результатів педагогічної діяльності педагогічних працівників шляхом проведення аналізу освітнього  процесу: перегляди відкритих занять, режимних моментів, роботи з батьками тощо. Згідно з графіком проведення атестації вивчалася система роботи вихователів, проводились співбесіди з педагогами із питань самоосвітньої діяльності, вивчалась документація, проводився моніторинг  серед колег, вихованців, батьків. Педагогічні працівники залучались до активних форм методичної роботи: виступи на педагогічних радах, участь у семінарах, майстер класах, ділових іграх тощо.

За результатами атестації:

  • Бандурка Людмила Володимирівна – відповідає займаній посаді,  підтвердити кваліфікаційну категорію «спеціаліст  першої категорії».
  • Роскошенко Оксана Петрівна – відповідає займаній посаді, присвоїти кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії».

Педагоги закладу були активними учасниками методичної роботи міста в онлайн та офлайн режимах.

Нормативно-правове підґрунтя функціонування сучасної системи дошкільної освіти   здійснюєьсвою діяльність відповідно до Законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про охорону дитинства», «Про внесення змін до деяких законів України щодо державних гарантій в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану» від 20.03.2023р. № 2126/9, ст.15.п.4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»,  Постанови Кабінету Міністрів України № 86 від 27 січня 2021 р. про зміни  до постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003р. №305 «Про затвердження Положення про дошкільний навчальний заклад», Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів (затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 24.03.2016 № 234), Постанови КМУ № 305 від 24.03.2021 року «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку»; Наказу МОН № 33 від 12.01.2021 року «Про затвердження Базового компонента дошкільної освіти (Державного стандарту дошкільної освіти) нова редакція»;  Листа МОН № 1/9-148 від 16.03.21 року «Щодо методичних рекомендацій до оновленого Базового компонента дошкільної освіти»; Листа МОН № 1/3845-22 від 02.04.2023р. «Про рекомендації для працівників закладів дошкільної освіти на період дії воєнного стану в Україні», «Про особливості застосування норм трудового законодавства, дистанційної форми роботи під час дії правового режиму воєнного стану», Листа МОН № 1/3378-22 від 07.03.2023р. «Про практику застосування трудового законодавства у галузі освіти і науки під час дії правового режиму воєнного стану», Листа МОН Щодо організації освітнього процесу в 2024/2025 навчальному році у закладах дошкільної освіти, Указу Президента України № 94/2021 від 12.03.21 року «Про Національну молодіжну стратегію до 2030 року»; Наказу ДСЯОУ № 01-11/71 від 30.11.2020 року «Про затвердження Методичних рекомендацій з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах дошкільної освіти»;  Розпорядження КМУ № 1233-р від 09.10.2020 року «Про схвалення Концепції Державної цільової соціальної програми національно-патріотичного виховання на період до 2025 року»; Листа МОН від 12.12.2019 №1/9-766 «Щодо комунікації з дітьми дошкільного віку з родин учасників ООС/АТО, внутрішньо переміщених осіб та організації взаємодії з їхніми батьками», листа  МОН від 12.12.2019 №1/9-765 «Щодо організації медико-педагогічного контролю на заняттях з фізкультури в закладах дошкільної освіти», листа від 19.04.2018 №1/9 – 249 «Щодо забезпечення наступності дошкільної  та початкової освіти»,  Наказу МОН № 1214 від 30.09.2020 року «Про затвердження типових програм підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів дошкільної освіти щодо запобігання проявам насильства»; Листа МОН № 1/9-436 від 14.08.2020 року «Про створення безпечного освітнього середовища в закладі освіти та попередження і протидії булінгу (цькуванню)»; Гранично допустимого навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форм власності (затверджено наказом МОН України від 20.04.2015 № 446),  Листа МОН №1/9-344 від 07.07.2021 «Планування роботи закладу дошкільної освіти на рік»; Листа МОН від 27.09.2010   № 1/9-666 «Про організацію роботи з дітьми п’ятирічного віку», інших нормативно-правових актів та власного Статуту.

Основним завданням колективу закладу дошкільної освіти є :

  • збереження та зміцнення фізичного, психічного і духовного здоров’я дитини;
  • виховання у дітей любові до України, шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей українського народу, а також цінностей інших націй і народів, свідомого ставлення до себе, оточення та довкілля;
  • формування особистості дитини, розвиток її творчих здібностей, набуття нею соціального досвіду;
  • виконання вимог дошкільної освіти, забезпечення соціальної адаптації та готовності продовжувати освіту;
  • забезпечення якісної підготовки дітей старшого дошкільного віку до навчання в школі.

Діти старшого дошкільного віку повинні досягти певного рівня розумового й емоційно–вольового розвитку, володіти розумовими операціями, вміти узагальнювати й диференціювати предмети і явища довкілля, планувати свою діяльність і здійснювати самоконтроль, тому діяльність колективу підпорядкована ефективній організації освітньої діяльності дошкільників, формуванню початків.

Організація  освітнього процесу в дошкільному закладі була спрямована на реалізацію основних завдань ЗДО, при визначенні яких були враховані їх сучасність, актуальність, результати діагностування педагогів, можливості колективу, а саме:

  1. Продовжити роботу по формування громадянської ідентичності на прикладах творів українських письменників, поетів та творів усної народної творчості. Акцентувати увагу на підвищенні рівня культури українського мовлення дошкільників як основи формування національно – патріотичних почуттів та розширювати знання дітей про Україну, її історію, побут, культуру, традиції, характерні риси українського народу.
  2. Створити умови для здорового способу життя, фізичного і психоемоційного розвитку дітей, забезпечення атмосфери довіри і взаємоповаги усіх учасників освітнього процесу.
  3. Продовжити формувати елементи екологічного світорозуміння, екологічної вихованості, розвивати у дитини позитивне емоційно-ціннісне ставлення до природного довкілля. Розкривати можливості для самостійного, вільного застосування набутих знань у грі, праці, нескладному дослідженні та експериментуванні; сприяти формуванню моральних почуттів; формувати потребу у дбайливому ставленні до природи.
  4. Формувати комунікативно-мовленнєву компетентцію у дітей з особливими портребами шляхом впровадження інноваційних методик та технологій; адаптацію та модефікацію навчального середовища та освітнього процесу.Ф

ЗАВДАННЯ НА ЛІТНІЙ ПЕРІОД

  1. Створити умови для ефективного оздоровлення дітей улітку шляхом упровадження сучасних освітніх технологій збереження і формування здоров’я;
  2. Формувати у дошкільників морально-етичну культуру, патріотичних почуттів засобами ігрової діяльності;

3. Активізувати взаємодію з батьками з питання забезпечення психоемоційного комфорту дитини в умовах закладу дошкільної освіти.

Також, враховуючи методичні рекомендації Міністерства освіти і науки України «Щодо здійснення освітньої діяльності з питань дошкільної освіти на період дії правового режиму воєнного стану», «Про забезпечення психологічного супроводу учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні», «Щодо проведення просвітницької роботи з учасниками освітнього процесу в закладах дошкільної освіти з питань уникнення враження мінами, вибухонебезпечними предметами  та ознайомлення з правилами поводження в надзвичайних ситуаціях», спираючись на  «Пам`ятку керівника закладу дошкільної освіти щодо організації роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності», актуальними напрямами роботи нашого закладу залишаються наступні: організація безпечного освітнього простору в ЗДО та психологічний супровід учасників освітнього процесу.

Безпосереднє керівництво діяльністю закладу дошкільної освіти здійснює керівник  Олена ОНИЩУК, яка організовує та контролює  роботу всіх служб. Книги кадрових наказів, наказів з основної та адміністративно – господарчої діяльності ведуться окремо. Розробка заходів щодо виконання рішень педагогічної ради, ради закладу тощо, нормативних та інших документів ведеться своєчасно.

Зміст освітнього процесу в закладі визначається Базовим компонентом дошкільної освіти України (нова редакція). Педагогічний колектив працював за програмою виховання і навчання дітей від 2 до 7 років «Дитина».   

Варіативна складова  Базового компонента дошкільної освіти реалізується через  парціальні програми у різних видах діяльності.

У 2024/2025 навчальному році будуть упроваджуватись такі парціальні програми для інтеграції їх змісту у різні види діяльності:

  • «Казкова фізкультура — програма з фізичного виховання дітей раннього та дошкільного віку ,  автор Єфименко М.М. (лист ІІТЗО від 09.07.2019 №22.1/12-Г-627);
  • «Про себе треба знати, про себе треба дбати» парціальна програма з основ здоров’я та безпеки життєдіяльності дітей дошкільного віку   автор Лохвицька Л.В. (лист ІМЗО від 04.12.2018 №22.1/12-Г-1049).
  • «Україна – моя Батьківщина»Програма національно –патріотичного виховання дітей дошкільного віку. За наук.ред. Рейповської О.Д., авт: Каплуновська О.М.. Кичата 1.1, Палець Ю.М. (Лист  ІМЗО від25.03.2016.№2.1/12-Г-85) Цікаві шашки» -програма з навчання дітей старшого дошкільного віку гри в шашки. Автори: Семизорова В.В.,  Романюк О.В.,Дульська Г.П.. (Лист ІМЗО від 23.11.2020 №22.1/12-Г-1000)
  • «Музично-оздоровчі мандрівки» з дітьми п’ятого року життя. Н.к.пр. Малашевська І.А.,к.пр. ТрофімченкоІ.Є.,авт.кол.:Бондар С.В. та ін. Лист ІМЗО від 31.10.2016 №2.1/12-Г-795)

Окрім вищезазначеного програмового забезпечення, при організації роботи з дітьми дошкільного віку педагоги ЗДО керуються  Переліком навчальної літератури, рекомендованої Міністерством освіти i науки України для використання у дошкільних навчальних закладах у 2024/2025 навчальному році, затвердженим наказом МОН від 14.09.2023р. № 1/10686-22 .

У процесі організації освітньої діяльності в дистанційному форматі звернули особливу увагу на такі аспекти:

  • організація навчання педагогічних працівників щодо дистанційної роботи з дітьми та надання їм методичної підтримки;
  • організація психолого-педагогічної підтримки та супровід усіх учасників освітнього процесу;
  • систематичність організації освітнього процесу з дітьми раннього та дошкільного віку.

Вихователі закладу використовували синхронне і асинхронне навчання.  Під час синхронного навчанн   відбувались онлайн-заняття, а асинхронного –  вихователі записували відео заняття або запис, наприклад, мотиваційне відео і передавали його засобами зв’язку  батькам для самостійного опрацювання дітьми. Якщо дитина не може самостійно опрацювати наданий матеріал, то батьки опрацьовують його разом із дитиною.

В умовах запровадження дистанційної форми організації освітнього процесу батьки  стали партнерами педагогічних працівників  Особлива увага була приділена   організації дистанційної освіти дітей з особливими освітніми потребами.

З метою забезпечення права осіб з ООП на здобуття освіти в умовах воєнного стану Кабінетом Міністрів України було внесено низку змін до нормативно-правових актів, які регулюють організацію освітнього процесу для таких дітей. Листом МОН від 15.06.2023 № 1/6435-22 «Щодо забезпечення освіти осіб з особливими освітніми потребами» надано роз’яснення про зазначені вище зміни, з урахуванням яких має здійснюватися організація освіти дітей з ООП у новому навчальному році.

Вихователі переважно консультували батьків дитини з ООП щодо того, як її розвивати, як правильно заспокоїти, як впоратися з агресією чи істерикою тощо. А також виставлялися на сторінці у Фейсбук онлайн заняття для таких вихованцв та з ними.

Також систематично  надавались рекомендації  батькам дітей  з особливими освітніми потребами командою  психолого-педагогічного  супроводу, а також  фахівцями інклюзивно-ресурсних центрів.

Широко використовувались у роботі матеріали, розміщенні на сайті МОН: – рубрику «Сучасне дошкілля під крилами захисту»;

– платформу розвитку дошкільнят «НУМО»;

– поради з надання першої психологічної допомоги людям, які пережили кризову подію;

– поради від експертів ЮНІСЕФ «Як підтримати дітей у стресових ситуаціях»;

– інформаційний комікс для дітей «Поради від захисника України»

безоплатний курс «Перша  до медична допомога» у разі надзвичайної допомоги .

Важливим напрямом в розвитку дитини є патріотичне виховання, дітей до народознавства – вивчення культури, звичаїв рідного народу шляхом ознайомлення з характерними ознаками побуту українців, метою якого є:

  • Формування національно-патріотичної самосвідомісті дошкільників у різних видах діяльності на матеріалах, зібраних під час етнологічних експедицій авторів, що відбувалися на території історико-етнографічного регіону Східного Поділля, а також задля привернення уваги педагогів, вихованців, батьків на відокремлення поняття національного традиційного одягу від стереотипного уявлення про його особливості;
  • виховувати патріотичні почуття, успадкування культурних надбань українського народу, збереження традицій, звичаїв, культурних явищ, характерних для Вінниччини;
  • утвердження національної ідентичності та самобутності.

Обрана тема враховує один із принципів патріотичного виховання, а саме:  культуровідповідність (формування патріотизму на основі кращих культурних надбань держави та регіону).

Важливим є  консолідування зусиль педагогів і батьків для формування та

зміцнення національної ідентичності дітей як основи, яка виховує справжній патріотизм; сприяє формуванню у дітей позитивного образу своєї країни, утверджує активні позиції громадянина своєї країни, виховує ціннісне ставлення до своєї родини як частини свого народу, його історії, традицій, культури. Зміст сучасного патріотичного виховання старших дошкільників має бути збагачений категоріями особистісної та національної гідності, реальності сприйняття соціального сучасного життя – входження в яке є неодмінною умовою соціалізації дитини, життєвого досвіду, що стає надбанням особистості та актуалізує стан постійної готовності до безпеки, милосердя та практики підтримки життя, що, в цілому, характеризує гуманістично орієнтовану поведінку дитини.

Аналіз стану роботи з патріотичного виховання свідчить про те, що в  закладі дошкільної освіти створені належні умови для її реалізації.

В загальнодоступному естетичному місці закладу розміщена державна символіка, яка служить надійною основою формування громадянських рис особистості, її патріотизму, національної свідомості. Для систематичного та планомірного введення у світ національної культури, для їх духовно-морального розвитку та патріотичного виховання у  групах створені осередки народознавчого спрямування.

Зважаючи на вищесказане, у закладі  протягом року поведено заходи щодо формування соціально-громадянської компетентності дітей дошкільного віку:

  • Педагогічна рада на тему: «Уснанародна творчість, як складова національно-патріотичного виховання(круглий стіл).
  • Семінар-практикум «Патріотичне виховання дошкільників засобами художнього слова в умовах сьогодення»
  • Теоретичний семінар «Формування екологічної культури особистосі дошкільника за допомогою спілкування з природою»
  • Проблемний семінар «Професійне вигорання. Технології збереження професійного здоров’я»
  • Педагогічні читання: « «Педагогічна симфонія Януша Корчака»
  • Робота творчої групи по темі: «Формування патріотизму та збереження національної ідентичності особистості в умовах сучасних українських реалій на прикладах надбань українських митців»

 

Протягом 2024/2025 навчального року на високому методичному рівні були проведені такі відкриті заняття:

  • Листопад, 2024 – «Пригоди зайчика», Освітня лінія «Мовлення дитини»,  Людмила БАНДУРКА, (вихователь групи №1 для дітей раннього віку)
  • Лютий, 2025 – «Казкова скринька», Освітня лінія  «Дитина у світі   природи», Алла НЕЧИПОРУК    (вихователь групи  № 3   для дітей молодшого   дошкільного  віку)
  • Лютий, 2025 –  «Дружні до природи: граємо, пізнаємо, зберігаємо!»,   Освітня лінія «Дитина у світі   природи»,    Оксана   РОСКОШЕНКО  (вихователь   групи   № 2 для дітей старшого  дошкільного віку)
  • Майстер класи:
  • Листопад, 2024 –  Читання віршів з власної збірки «Мова моя солов’їна», Алла НЕЧИПОРУК (вихователь групи  № 3 для дітей молодшого   дошкільного  віку)
  • Лютий, 2025 – «Відкрита скриня», презентація дидактичних ігор  екологічного спрямування), Людмила БАНДУРКА, (вихователь групи №1 для дітей раннього віку)

Науково-методичне зростання педагогічної майстерності забезпечили такі форми роботи як: семінари-практикуми, консультації, тренінги, засідання круглого столу, робота творчої та динамічної груп.

Протягом 2024-2025 навчального року також колектив, вихованці та батьківська спільнота брали      участь у міських та Всеукраїнських конкурсах, челенджах та досягли значних результатів:

  • Спортивні перегони «Перші кроки», які пройшли під гаслом #Спорт_ єднає_ всіх! – вересень 2024
  • «Малюємо українською. Абетка»: Авторське бачення улюбленої літери української абетки – 2024 (Диплом та подяка фіналіста конкурсу)
  • «Щаслива_ лапа» VІІ Всеукраїнська акція «Happy Мяу для Мурчика»

(подяка) –  2024

  • Учасники конкурсу віршів про ЗСУ, поліцію та війну в Україні «Душа незламного народу» – 2024(Подяка  за участь на офіційній сторінці  «Управління поліції охорони в Київській області»)
  • «Таланти твої, Україно!» у рамках фестивалю дитячої творчості «Сяйво талантів» (грамота)
  • «Дитячі історії про…» Грамота Департаменту освіти Вінницької міської ради (наказ ДО ВМР № 502 від 21.12.2024, грамота)
  • «Таланти твої, Україно!» у рамках фестивалю дитячої творчості «Сяйво талантів» (грамота,  наказ №184 від 12.05.2025
  • Челендж під хештегом #З_ЛЮБОВ’Ю_ДО_МАТУСІ.
  • Челендж до дня Вишиванки.

Проведені групові  батьківські збори:

  • Ранній вік «Гендерне виховання дітей раннього віку» (вихователь Людмила БАНДУРКА)
  • Середня група № 4 « Супер-дітки»: «Доброта і милосердя народжуються в сім’ї», (вихователі Світлана ОСТРОВСЬКА,  Світлана ГОРБАТЮК)
  • середня група №6 «А, Б, В, Г – дейка»: «Розвиток комунікативних здібностей та виховання етики спілкування у дітей середнього віку, вихователь Тетяна КАЛІНІЧЕВА, Дарія ДАВИСКІБА.
  • старша група № 2 « Карапузики»: «Готуємося в першокласники» спільно з вчителями початкових класів, круглий стіл (вихователі: Оксана РОСКОШЕНКО, Людмила ХІВРИЧ)

            Ініціатива вихователів у виборі форм організації освітнього процесу не була обмежена. Вихователі намагалися вміло розподілити час для діяльності дітей різних вікових груп в онлайн-режимі, забезпечити особистісно-орієнтований, диференційований, індивідуальний підхід.

Методична робота протягом навчального року була спрямована на розвиток творчих здібностей педагогів, підвищення рівня їх професійної майстерності, формування умінь ефективного використання інновацій в освітньому процесі:

  • М. Єфіменко «Театр фізичного виховання та оздоровлення дітей дошкільного віку», вихователь Світлана ГОРБАТЮК (впровадження)
  • «Використання блоків Д’єнеша у роботі з дітьми  молодшого дошкільного віку», вихователь Тетяна КАЛІНІЧЕВА (апробація)
  • «Використання системи К. Орфа, музичний керівник   Оксана ШИЛКО (впровадження)
  • Методика використання схем –моделей у лексико-граматичній роботі за К.Крутій (вивчення), вихователь  Алла НЕЧИПОРУК
  • В.Ю.Харматова «Самостійна художня діяльність», ППД (обласний), вихователь Людмила ХІВРИЧ (впровадження)
  • Л.Фесюкова «Виховання казкою» (з дітьми старшого дошкільного віку), вихователь Валентина КІР’ЯКОВА (впровадження)

Вихователі мали можливість обмінятися досвідом роботи під час колективного перегляду занять.

Підводячи підсумок  втілення поставлених ЗДО завдань, можна зробити висновок, що завдяки правильно організованій методичній роботі педагоги мали змогу:

  • створити безпечний освітній простір для гармонійного перебування вихованців та працівників закладу під час воєнного стану;
  • вдосконалити та практично відпрацювати застосування методів по реалізації сприятливих умов для формування навичок дослідницької діяльності під час занять з образотворчого мистецтва, втілення принципу інтеграції;
  • осмисленно підійшли до інноваційних технологій і їх використання під час освітнього процесу;
  • залучали батьків, як безпосередніх учасників освітнього процесу, до різних форм і методів роботи закладу дошкільної освіти, досягли взаєморозуміння та прагнення до втілення розвитку гармонійної особистості дошкільника за допомогою реалізації дитиною свого «Я – фізичного»;
  • створення умов для системного впровадження інноваційних форм роботи, залучення педагогічних працівників до дослідницької, експериментальної діяльності;
  • виховання мовної особистості, яка доречно, вільно і творчо використовує рідну мову та володіє усіма видами мовленнєвої діяльності й культурою мовлення.

Заклад дошкільної освіти має всі необхідні умови для вирішення загальноосвітніх, фізкультурно-оздоровчих завдань. Групи оснащені іграшками згідно Примірного переліку ігрового та навчально-дидактичного обладнання для закладів дошкільної освіти (наказ Міністерства освіти і науки України від 19 грудня 2017 року № 1633), постійно оновлюється розвивально-ігрове середовище.

Рівень майстерності педагогів – високий. Протягом 2024-2025 навчального року педагоги закладу регулярно відвідували міські навчально-методичні лабораторії.

Робота педагогів планувалася та проводилася з урахуванням поставлених на рік завдань, сучасних вимог в навчанні та вихованні.

Я, як керівник закладу, завжди підтримую та стимулюю творчу ініціативу працівників щодо вдосконалення освітньої роботи, заохочую творчі пошуки, дослідно-експериментальну роботу педагогів.

Одним з основних напрямків роботи закладу дошкільної освіти залишається турбота про фізичний розвиток дітей, зміцнення та укріплення їх здоров’я.

Оновлення змісту та якості дошкільної освіти відбувається через набуття кожною дитиною навичок здорового способу життя шляхом освоєння нових здоров’язберігаючих технологій. В роботі з цього питання використовуємо, як традиційні, так і нетрадиційні форми роботи (фітбол-гімнастику, горизонтальний пластичний балет, стретчинг, роуп-скіппінг, музико-, казко-, піско- та водо-терапію, степ-аеробіку).

Для забезпечення атмосфери, що сприяє всебічному гармонійному розвитку особистості дошкільника, вихователі створили розвивальний життєвий простір з усіх освітній ліній життєдіяльності дошкільника. Ігрові матеріали поєднуються з навчально-розвивальними. Це різноманітні осередки: сенсорний, ігровий, книги, трудовий, конструктивно-будівельний, музичний, фізкультурний, першокласника (у старших групах), природознавчий (пошуково-дослідницької діяльності). Кімнатні квіти в куточках природи відповідають програмовим та естетичним вимогам.

Педагогами закладу використовуються  нетрадиційні альтернативні технології і методики, спрямованих на зміцнення та відновлення здоров’я дітей (авторська методика з фізичного виховання М. Єфименка “Театр фізичного розвитку”; адаптовані методики психофізичної гімнастики, дихальна гімнастика тощо.

Ефективним  стало впровадження здоров’язбережувальних технологій у роботі з дітьми дошкільного віку такі я

  • казкотерапія;
  • сміхотерапії;
  • музикотерапії;
  • кольоротерапії;
  • вправи на розслаблення;
  • ігор-медитацій за різною тематикою;
  • використання методики навчання дітей знаходити вихід зі стресових ситуацій.

Усі відео-ролики для малят розміщені  на сторінці садочок № 5 «Казочка» у соціальній мережі Фейсбук, в групах у вайбері, Телеграм та на особистих ютуб-каналах педагогів. Розглядались питання зміцнення здоров’я дітей на педрадах, на  нарадах при завідувачі, проблемному семінарі. Проводилась інформаційна робота для батьків через  вайбер групи.  Було розміщено консультації  для педагогів та батьків на сайті закладу та у блозі вихователя-методиста.

У закладі постійно здійснюється оновлення (поповнення) обладнання фізкультурно–ігрового інвентарю, відповідно до Примірного переліку обов’язкового обладнання, навчально – наочних посібників та іграшок в ЗДО, виготовлення та придбання нестандартного обладнання, доріжок здоров’я, дрібного інвентарю.

Вихователі проводять роботу по навчанню дітей іграм спортивного характеру, а саме: флорбол, бадмінтон, футбол, для цього придбано необхідний інвентар. Це проводиться під час очних зустрічей з малятами або під час синхронних занять. Протягом 2024 – 2025 навчального року також був проведений проблемний семінар «Професійне вигорання. Технології збереження професійного здоров’я»

Важливим моментом організації фізичного виховання є співпраця педагогічного колективу з родинами вихованців, просвітницька робота з батьками. Протягом навчального року надавались індивідуальні консультації батькам щодо організації фізичного виховання дітей вдома. Протягом року батькам надавались поради по оздоровчій роботі в літній період (природні фактори, вживання соків, овочів, фруктів, максимальне перебування дітей на свіжому повітрі з забезпеченням достатньої рухової активності. Вихователем-методистом розроблено методичні рекомендації по загартуванню дітей в літній період.

Варто відмітити, що в нашому садочку впроваджується робота з питань  інтеграції дітей з особливими потребами. Були створені  умови соціальної адаптації для розвитку, навчання, виховання дітей з особливими освітніми потребами. Придбання спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку дітей з особливими освітніми потребами, які здобувають освіту в інклюзивних групах, здійснюється відповідно до Типового переліку спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку осіб з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних групах закладів освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 23.04.2018 № 414 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.05.2018 за № 582/32034.   Закладу  було надано державну субвенцію для закупівлі засобів корекції для навчання та виховання  дітей з ООП.

Для педагогів закладу було проведено  консультації  щодо організації роботи з дітьми  з особливими освітніми потребами.

Організація самоосвіти  педагогів – одна з найважливіших індивідуальних форм методичної роботи та одна з форм підвищення їх кваліфікації. Вихователі мали змогу поділитися знаннями щодо джерел, які вони використовують у своїй роботі. Це не лише робота з книгою та періодичними виданнями, а й інтернет-джерела такі, як: сторінки центру професійного розвитку педагогічних працівників Вінницької міської Ради, освітній портал «Педагогічна преса», портал освітян України «Педрада», дитячий портал «Сонечко», Фейсбук, та інші.

Освітній процес закладу носить науково-методичний і пошуковий характер. Відповідно до нормативних вимог велась ділова документація завідувача, вихователя-методиста, вихователів, музичного керівника.

Аналіз планування роботи педагогічним колективом  дошкільного закладу за минулий рік показав, що ними дотримуються такі принципи як: актуальність, коректність, динамічність, об’єктивність. Значно покращилося дотримання принципів перспективності та безперервності планування, що позитивно вплинуло на цілісність внутрішнього контролю. Календарно-тематичне планування відповідає вимогам.

Просвітницька робота з сім’ями вихованців проводилась у різних формах співпраці: батьківські збори, семінари, бесіди, перегляд освітньої роботи, інформаційні онлайн стенди.

Якість освіти значною мірою залежить від забезпечення наступності між суміжними освітніми ланками. Так, на етапі дошкільної освіти реалізація наступності полягає у формуванні в дітей старшого дошкільного віку готовності до шкільного життя. А на етапі початкового шкільного навчання – з урахуванням того рівня сформованості життєвих компетенцій, з яким дитина прийшла до школи, і опорі на нього. Такий підхід забезпечує поступальний природний розвиток особистості дитини.

Слід відзначити, що робота зі школою (КЗ «НВК ЗШ І-ІІІ ст.гімназія №30 ім. Т. Шевченка) велась на високому рівні. До перших класів пішло 24 випускників нашого садочка, які мають відповідно до своїх вікових і індивідуальних здібностей знання, сформовані уміння і навички на достатньому рівні.

Заслуговує на увагу створення умов та цікавих матеріалів для роботи з організації безпеки життєдіяльності під час  освітнього процесу в різних сферах діяльності: на заняттях, на прогулянці, поводження та дотримання правил техніки безпеки в різних ситуаціях. 2 рази на рік проводився “Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності”, який вплинув на міцність знань дітей із безпеки життєдіяльності. Діти старшої групи здійснили віртуальну екскурсію до пожежної частини.

Згідно з графіками проводились інструктажі з працівниками з безпеки життєдіяльності, охорони праці, пожежної безпеки. Щомісячно оновлюються

матеріали на блозі вихователя-методиста та сайті закладу. Упродовж року були проведені наступні форми роботи з дітьми: щомісячно проводилися заняття  щодо дотримання правил дорожнього руху, пожежної безпеки, побутового травматизму,  Увага «повітряна тривога», небезпечні знахідки, дидактичні ігри, віртуальні  екскурсії, тематичні тижні, розваги, мульт серіали з данного питання.

Важливе місце в ЗДО посідає організація роботи з пожежної безпеки. Розроблено плани евакуації дітей на випадок пожежі, за звітний період у закладі в наявності 28 порошкових і 7 вуглекислотних  вогнегасників, 26 діелектричних килимків на харчоблоці та пральні, гумові чоботи та рукавиці. Наказами призначено відповідальних осіб з пожежної безпеки в приміщеннях. Відповідно  графіку відбулася повірка гідранту, пожежних рукавів, вогнегасників.

З кожним роком зміцнюється матеріальна база закладу. Технічний стан будівлі задовільний. Утримання, облаштування будівлі та території відповідає санітарним нормам утримання дошкільних закладів. Територія закладу має естетичний вигляд, озеленена. Огорожа території знаходиться у  відмінному стані. Ігрові та спортивний майданчик обладнані, ігрове обладнання відповідає нормам, пофарбоване, підтримується у безпечному стані.

Для підтримки колег і батьків вихованців на сайті ЗДО  продовжує працювати  сторінку «Дистанційна робота закладу». На цій сторінці розміщені розділи з перепосиланнями «Дитячий садок дітям», «Блог вихователя-методиста», розділ «Дитячий садок дітям» відкривається у мережі Фейсбук, наповнюється різноманітними рекомендаціями та пам’ятками для батьків дошкільників, відеозаписами занять, майстер-класами, які створили педагоги закладу, дидактичними, рухливими, конструктивними, розвиваючими іграми.

Блог вихователя-методиста містить два розділи: Для Вас, батьки.Для вас, педагоги. Розділ для батьків наповнюється різноманітними порадами та консультаціями, корисними посиланнями з різноманітними заняттями, повчальними мультиками, казками, колисковими, розвиваючими  іграми тощо.

Для педагогів пропонується переглянути вебінари, відеозаписи занять, майстер-класів, тренінгів, опрацювати фахову літературу.

Таким чином, засоби електронної комунікації дають змогу нашим педагогам підтримувати партнерську взаємодію з батьками вихованців.

Протягом літнього періоду буде проведено значні роботи по підготовці до нового навчального року, а саме: заходи з підготовки енергетичного господарства дошкільного закладу до опалювального періоду, копію акту надано в інспекцію Держенергонагляду; перевірено стан  системи опалення; прочищено прилади опалення;  перевірку пожежних кранів та гідранту; відремонтовано аварійні ділянки водо- та каналізаційних мереж; завезено пісок; проведено прибирання території; очищено бігову доріжку на спортивному майданчику та яму для стрибків; пофарбовано ігрове обладнання на майданчиках. Вже працівниками ЗДО здійснено відновлення майданчиків та клумб, огородів садочка, які були зруйновані під час будівництва укриття.

             Відповідно до річного плану роботи КЗ «ДНЗ № 5 ВМР» упродовж 2024-2025 навчального року робочою групою здійснювалося самооцінювання якості освітнього  процесу за напрямом оцінювання «Здобувачі дошкільної освіти. Забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду», з метою виявлення рівня ефективності забезпечення всебічного розвитку дітей дошкільного віку та формування у них життєвого соціального досвіду.

Самооцінювання проводилося відповідно до критеріїв якості освіти, визначених у Базовому компоненті дошкільної освіти (редакція 2021 року) та з урахуванням рекомендацій Державної служби якості освіти України,  відповідно Закону України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», наказу Державної служби якості освіти України від 30.11.2020 №01-11/71 «Про затвердження Методичних рекомендацій з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах дошкільної освіти», «Про затвердження Порядку проведення моніторингу якості освіти»,  Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти в ЗДО та інших нормативно-правових актів, наказу  завідувача   «Про проведення самооцінювання за напрямом «Здобувачі дошкільної освіти. Забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду в  КЗ «ДНЗ №5 ВМР»

Результати самооцінювання:

2.1.Дотримання вимог державного стандарту – достатній рівень.

2.2.Організація життєдіяльності здобувачів дошкільної освіти у закладі –достатній рівень.

За напрямом 2: достатній

У ЗДО створено сприятливі умови для всебічного розвитку дитини дошкільного віку. Освітній процес відповідає вимогам сучасного дошкільного виховання, реалізується в інтересах дитини та спрямований на формування її життєвої компетентної, соціально активної особистості.

Визначено:

Сильні сторони:

  • Активне впровадження інноваційних підходів в освітню діяльність;
  • Наявність згуртованого педагогічного колективу, налаштованого на результат;
  • Залучення батьків до спільної роботи в межах партнерської взаємодії;
  • Забезпечення індивідуального підходу до кожної дитини.

Слабкі сторони:

  • Освітній процес протягом року реалізовувався в онлайн-режимі, що ускладнювало повноцінну взаємодію з дітьми; знижувало якість живої комунікації, створювало труднощі в організації практичної діяльності дітей, зменшувало ефективність взаємодії між вихователями, дітьми та батьками.
  • Недостатня активність частини батьків у співпраці з педагогами, особливо у питаннях дистанційної підтримки освітнього процесу вдома. Це ускладнювало реалізацію індивідуального підходу та уповільнювало формування партнерської моделі взаємодії.
  • Відсутність постійного фахового супроводу для педагогів щодо роботи з дітьми з ООП (дефектолог, логопед у повному обсязі), що створювало додаткове навантаження на вихователів і знижувало ефективність адаптації освітнього середовища.

З метою  підвищення якості дошкільної освіти у вихованців  КЗ «ДНЗ №5 ВМР» запланували:

  • Спрямувати роботу педагогічних працівників на формування наскрізних умінь і навичок та ключових компетентностей здобувачів освіти, використання особистісно-орієнтованого підходу до роботи з вихованцями, формування і реалізації індивідуальних освітніх траєкторій здобувачів освіти.
  • Включити до плану роботи на 2025/2026 навчальний рік методичні заходи з обговорення проблемних питань формування ключових компетентностей дошкільника.
  • Ефективно використовувати  різні моделі організації освітнього процесу із застосуванням сучасних інноваційних технологій, що відповідають особливостям розвитку кожної дитини.
  • Використовувати на заняттях завдання різного рівня складності для стимулювання здобувачів дошкільної освіти до пізнавальної діяльності та критичного мислення.
  • Оновити ігрове та дидактичне обладнання згідно з віковими особливостями дітей.
  • Активізувати роботу з батьками щодо підтримки розвитку мовлення та емоційної сфери.
  • Провести цикл семінарів/тренінгів для педагогів з тем: «Розвиток емоційного інтелекту у дітей дошкільного віку»; «Індивідуалізація освітнього процесу».

Враховуючи пріорітетні  річні завдання слід зазначити, що поряд з позитивними досягненнями залишились питання, які потребують вдосконалення. Найскладніше у дистанційній роботі – організувати спільну діяльність, забезпечити її прозорість та відкритість, тому  одне із питань яке потребує удосконалення: формувати в дітей грамотне українське мовлення за допомогою елементів ситуативного навчання й індивідуально-диференційованих форм взаємодії та розширення знань дітей про Україну, її історію, побут, культуру, традиції, характерні риси українського народу.

Виходячи з аналізу освітньої і методичної роботи у 2024-2025навчальному році, враховуючи досягнення і перспективи розвитку, сучасні проблеми дошкільної освіти в Україні, відповідно до Стратегії забезпечення якості освіти закладу педагогічний колектив  визначив:

                     

                      ЗМІСТОВІ НАПРЯМИ НА 2025-2026 НАВЧАЛЬНИЙ РІК

  1. Формувати в дітей грамотне українське мовлення за допомогою елементів ситуативного навчання йіндивідуально-диференційованих форм взаємодії
  2. Продовжувати формувати у дошкільників здоров’язбережувальної компетентності шляхом оновлення змісту   фізкультурно-оздоровчої роботи та забезпечення безпечних умов організації освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні.
  3. Сприяти професійному зростанню педагогів, удосконалювати рівень професійної компетентності, акцентуючи увагу на самоосвіті,  самовдосконаленні та підвищенні кваліфікації. Підвищувати цифрову компетентність педагогів, використовуючи можливості ШІ.
  4. Забезпечити ефективне функціонування інклюзивного освітнього середовища, сприяти розвитку соціальної адаптації та особистісного зростання дітей з особливими освітніми потребами.

педагогічний колектив нашого  закладу дошкільної освіти втілює у життя державну  політику в галузі  освіти. Управлінська  діяльність   адміністрації  закладу спрямована на забезпечення  гарантованого  права громадян на  отримання дітьми дошкільної  освіти. Заклад працює з дотриманням  нормативно – законодавчих актів, які регламентують дошкільну освіту в Україні.

Дякую всім батькам за створення належного середовища в групах та садочку навіть у такий складний для нашої країни час. Ви бачили, що з кожним днем він стає ще кращим завдяки Вам.

 

 

 

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

«ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД № 5 ВІННИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ»

ЗВІТ ЗАВІДУВАЧА КЗ «ДНЗ №5 ВМР» ОЛЕНИ ОНИЩУК

ПЕРЕД КОЛЕКТИВОМ, БАТЬКАМИ

ТА ГРОМАДСЬКІСТЮ

ЗА 2023– 2024 НАВЧАЛЬНИЙ РІК

 21.06.2024 року

Звіт здійснюється на підставі наказу Міністерства освіти і науки України від 28.01.2005 № 55 «Про затвердження звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів», керуючись Примірним положенням про порядок звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів перед педагогічним колективом та громадськістю, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 23.03.2005 №178 та з метою інформування громадськості про діяльність закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 5  Вінницької міської ради в 2023-2024 навчальному році.

В своїй діяльності я, як завідувач КЗ «ДНЗ № 5 ВМР», здійснюю поточне керівництво і забезпечую діяльність ЗДО відповідно до нормативно-правових документів:

         Конституції України;

         Конвенції «Про права дитини»;

         Закону України «Про освіту»,

         ЗУ «Про дошкільну освіту» (із змінами),

         ЗУ «Про охорону праці»,

         ЗУ «Про дорожній рух»;

         Закону України «Про охорону дитинства»;

         Закону України «Про мови»;

         Закону України «Про фізичну культуру і спорт»;

         Базового компоненту дошкільної освіти;

         Статутом закладу дошкільної освіти;

         Положення про заклад дошкільної освіти;

         Примірним положенням про методичний кабінет закладу дошкільної освіти;

         Санітарного регламенту для ДНЗ (затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 24.03.2016 р №234);

         Лист МОНУ «Про рекомендації для працівників закладів дошкільної освіти на період дії воєнного стану в Україні від 02.04.2022 року №1/3845-22;

         Лист МОНУ «Про методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу закладів дошкільної освіти в літній період» від 22.06.2022 року №1/6894-22;

         Лист МОНУ «Про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2022/2023 навчальному році» від 27.07.2022 року №1/8504-22;

         Гранично допустимого навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форм власності (затверджено наказом МОНУ від 20.04.2015 року №446;

         Лист МОНУ «Планування роботи закладу дошкільної освіти» від 07.07.2021 року №1/9-344;

         Указів Президента України, рішень Уряду України;

         Кодексу Закону про працю України;

     Освітньої програми  Дитина від 2-7 років рекомендованої Міністерством освіти і науки України (лист МОНУ від 23.07.2020р. №1/11-4960),програми розвитку дітей дошкільного віку із затримкою психічного розвитку від 3 до 7 років «Віконечко»;

         парціальних програм;

         річного плану роботи;

         інших нормативно-правових актів.

Питання комплектування груп, прийом та відрахування дітей здійснюється відповідно «Положення про дошкільний навчальний заклад» (із змінами), затвердженого наказом МОН України від 12.03.2003 № 305, Закону України «Про дошкільну освіту» (із змінами), власного Статуту ЗДО.

Мета звітування:

– подальше утвердження відкритої і демократичної державно-громадської системи управління дошкільним навчальним закладом;

– поєднання державного і громадського контролю за прозорістю прийняття й виконання управлінських рішень;

– запровадження колегіальної етики управлінської діяльності директора.

Завдання звітування:

  1. Забезпечити прозорість, відкритість і демократичність управління закладом дошкільної освіти.
  1. Стимулювати вплив громадськості на прийняття та виконання керівником відповідних рішень у сфері управління закладом дошкільної освіти.

Головна мета діяльності КЗ «ДНЗ  № 5 ВМР»:

  • збереження та зміцнення фізичного, психічного і духовного здоров’я дитини;
  • виховання у дітей любові до України, шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей українського народу, а також цінностей інших націй і народів, свідомого ставлення до себе, оточення та довкілля;
  • формування особистості дитини, розвиток її творчих здібностей, набуття нею соціального досвіду;
  • виконання вимог дошкільної освіти, забезпечення соціальної адаптації та готовності продовжувати освіту.

            Наскрізними в організації освітнього процесу з дітьми будь-якої вікової групи є такі ідеї та теорії:

  • гуманістичної педагогіки, спрямовані на гуманне ставлення до дитини;
  • природовідповідності, за якою у дитини розвиваються задатки та здібності, зберігаючи її природу;
  • ідеї про патріотичне і громадянське виховання, використання казки та гри у гармонійному розвитку особистості;
  • солідарної відповідальності держави, громади, родини, фахівців педагогічної освіти й інших професій, причетних до піклування, догляду та розвитку дітей раннього і дошкільного віку.

З-поміж актуальних питань в умовах воєнного стану найважливішими є такі:

  • організація психологічної, методичної підтримки педагогічних працівників;
  • підтримка дітей та батьків у складних ситуаціях;
  • організація освітнього процесу з дітьми раннього та дошкільного віку;
  • налагодження зв’язків і підтримка педагогічного партнерства ЗДО з батьками вихованців, представниками територіальних громад;
  • надання різних видів психолого-педагогічної підтримки дітям, батькам;
  • здійснення психолого-педагогічного супроводу дітей, зокрема й з особливими освітніми потребами.

Важливим завданням дошкільної освіти є консолідація зусиль влади, закладів освіти, громадськості з метою забезпечення необхідних умов для розвитку, освіти, повноцінної соціалізації дітей і створення безпечного освітнього середовища. Постійний діалог між практиками, науковцями, засновниками ЗДО, представниками громад, державних органів дають змогу оцінити та визначити необхідні заходи в організації діяльності закладів у воєнний час та такі заходи, які будуть спрямовані на відродження дошкільної освіти у повоєнний період.

Створення умов для забезпечення рівного доступу для

здобуття якісної освіти

Комунальний заклад «Дошкільний навчальний  заклад № 5 Вінницької міської ради» (далі – КЗ «ДНЗ № 5 ВМР»)– це ясла-садок для дітей загального розвитку. Проектна потужність закладу 100 місць (70 – сад; 30 – яслі). Станом на 01.06.2024 року у дошкільному закладі виховується 119  дітей (онлайн та змішана форма), з них: 25 дітей раннього віку, 94 – дошкільного віку. Графік роботи закладу: щоденно з 7.00 до 19.00. Станом на 21.06.2024 року ЗДО працює в режимі онлайн. Упродовж  навчального року у закладі функціонувало 6 груп, які укомплектовані за одновіковими показниками: групи № 1, для дітей раннього віку; групи  № 2, 5 – для дітей середнього дошкільного віку; № 3, 6 – для дітей старшого дошкільного віку;  № 4 – для дітей молодшого дошкільного віку. Старша група № 6 – інклюзивна:  виховується двоє дітей з Синдромом Дауна. Інклюзивна група забезпечена асистентом вихователя.

В 2023 – 2024 н.р. заклад працював  в онлайн-режимі у зв’язку з воєнним станом. Робота у цей період велася за затвердженим планом, через соцмережу Фейсбук, а також групи у вайбері. Робота у цей період велася за затвердженим планом. Про проведені заходи вихователі звітували щотижня.

Освітня робота з дітьми планується і проводиться відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти, програми «Дитина», листів Міністерства освіти і науки України №1/9-406 від 10.08.2022 р. «Щодо окремих питань діяльності закладів дошкільної освіти у

2022/2023 навчальному році»,  №1\9-344 від 07.07.2021 р. «Планування роботи закладу дошкільної освіти на рік», «Про забезпечення психологічного супроводу учасників освітнього

процесу в умовах воєнного стану» (Лист МОН № 1/3737-22 від 29.03.2022), а також питання організації освітнього процесу регламентовано листом МОН

№ 1/3371-22 від 06.03.2022 «Про організацію освітнього процесу в умовах військових дій» та інших документів  галузі дошкільної освіти.

Всі педагогічні працівники перейшли на дистанційну форму роботи з вихованцями та батьками. Основними формами онлайн-комунікацій є: відеоконференція, форум, чат, блог, електронна пошта, анкетування, соціальні мережі, а також офлайн-зустрічі, подорожі, екскурсії з вихованцями. Протягом року проведені як синхронні, так і асинхронні заняття та заходи.

Враховувати особливості дітей дошкільного віку під час організації освітнього процесу в дистанційному форматі  заняття з дітьми молодшого та середнього дошкільного віку проводяться не більше 10 хвилин, старшого дошкільного віку — 15 хвилин.

Перевага онлайн-навчання надана асинхронному режиму навчання. Асинхронний режим більш доступніший для батьків, вони мають змогу у зручний для них час переглянути завдання та попрацювати з дітьми. 45% батьків виконують всі рекомендації, освітні завдання, переглядають відео заняття. 10% батьків працюють з додатками Viber і Telegram. Заняття в синхронному режимі здійснюються через Google Meet. Цінність синхронних занять полягає в тому, що пропонуються активності не тільки для взаємодії вихователя з дітьми, дітьми між собою, а також для ігрової взаємодії «батьки – діти». Батьки стають учасниками освітнього процесу і разом з дітьми виконують завдання та вправи.

Практика показала, що синхронні заняття менш актуальні ніж асинхронні, оскільки у батьків не завжди є змога зранку підключитися до онлайн-зустрічей. Для більшості батьків зручний час синхронних занять – це друга половина дня,  оскільки вони або зайняті професійною діяльністю і не мають достатньо часу для партнерської взаємоді,ї або вважають розвиток, навчання і виховання дитини тільки обов’язком вихователя. Таким батькам  проводяться  просвітницькі активності, для них підготовлено ряд платформ, які зручні у використанні і рекомендовані Міністерством освіти і науки України під час дистанційного навчання  самостійно отримувати інформацію, зокрема: платформа розвитку дошкільнят НУМО, рубрика «Сучасне дошкілля під крилами захисту», яка стала навчальним матеріалом для педагогів та батьків, серія ігрових онлайн-зустрічей для дошкільнят від команди The LEGO Foundatio. Ці Платформи дуже цікаві, матеріал зрозумілий і доступний для всіх вікових категорій. У додатках Viber і Telegram розміщено посилання на навчальний матеріал.

Дистанційне навчання відбувається по-різному, тому що стандартизований підхід до всіх тут не спрацює. В дошкільному закладі взаємодія з родинами в умовах впровадження дистанційної освіти можлива у форматі «педагог – батьки – дитина». Організація дистанційного навчання в ЗДО повинна враховувати з одного боку – часткову несамостійність дитини (вона не орієнтується в часі, має труднощі у під’єднанні до онлайн-конференцій, потребує допомогу в підготовці матеріалу до заняття, може проявлятися мотиваційно-поведінкова  неготовність брати участь у заняттях удома тощо), з іншого боку – потребує високої активності батьків, їх готовності брати участь у стимулюванні, організації дитячої ігрової, мовленнєвої, художньо-продуктивної, рухової діяльності та комунікувати і з вихователем, і з дитиною одночасно.

З метою надання психологічної підтримки дітям, батькам та формування у них навичок первинної психологічної допомоги і самодопомоги функціонує   інформаційна сторінка на сайті закладу «Для вас, батьки». Батьки мали можливість отримати кваліфікаційну допомогу з таких питань: «Панічна атака у дитини. Що робити?», «Допомагаємо дітям знизити напругу», «Що говорити дітям у надзвичайній ситуації», «Техніки, що допомагають відновити емоційну рівновагу під час війни», «Дитина боїться темряви: як попередити та допомогти», «Коли ти мама. Як зберігати ресурс?», «Дихальні практики від дитячої психологині Світлани Ройз».

Також у роботі використовували:

  • поради з надання першої психологічної допомоги людям, які пережили кризову подію;
  • поради від експертів ЮНІСЕФ «Як підтримати дітей у стресових ситуаціях»;
  • інформаційний комікс для дітей «Поради від захисника України»;
  • хрестоматія для дітей дошкільного віку “Моя країна – Україна” з національно-патріотичного виховання.

Вся інформація, індивідуальні консультації вихователі закладу проводили за запитом батьків через додатки Viber та Telegram. Педагогами закладу розміщувалась інформація на веб-

ресурсах ЗДО: методичні кейси, банк розвивальних ігор та вправ із різних напрямів виховання та розвитку дітей дошкільного віку, відео заняття, описи та алгоритми проведення дослідів та експериментів тощо задля організації пізнавально-дослідницької діяльності дітей, забезпечення їхнього повноцінного розвитку. За необхідності проводились відео – конференції Google Meet.

Отже, дистанційне навчання в закладі дошкільної освіти можливе і потрібне.  Дистанційну освіту слід сприймати як гарну нагоду підвищити педагогічний професійний рівень, займаючись самоосвітою; така освіта – це слушний момент бути почутими батьками,  це також унікальна можливість узагальнення власного досвіду з індивідуальної роботи з дітьми, на яке нам майже завжди не вистачає часу; дистанційна освіта – це ще й можливість краще пізнати дитину, відчути що їй цікаво, до чого саме прагне дитина; дистанційна освіта – це презентація наших власних досягнень та можливість підвищити свій авторитет серед батьків під час кожного онлайн заняття з дитиною.

Telegram і Viber – зручні і прості месенджери, які надають додаткові опції для ефективної комунікації з батьками. Google Meet – сервіс для  групового відео зв’язку працює як на мобільних платформах, так і ПК, зручний у використанні.  Google Classroom безкоштовний веб-сервіс, створений Google для закладів освіти. На ньому розміщується навчальний матеріал, тести, анкети, Легко  відстежувати прогрес кожного здобувача освіти, супроводжуючи коментарями. Мобільний додаток Google Classroom  дозволяє користувачам робити фото та прикріпляти їх до завдань, поширювати файли з інших додатків і мати офлайн доступ до них. Деякі педагоги мають свої Ютуб-канали: це музичний керівник Оксана ШИЛКО, вихователі Людмила ХІВРИЧ, Оксана РОСКОШЕНКО, Тетяна КАЛІНІЧЕВА.

Створення умов для варіативності навчання

та вжиті заходи щодо упровадження інноваційних педагогічних

технологій у освітній процес

Зміст, форми та методи виховання і навчання, використання педагогічних інноваційних технологій та методик, рівень матеріально-технічного забезпечення, навчально-методичної бази та медико-соціальних умов забезпечують належний рівень освітнього процесу та оптимальні умови для повноцінного перебування дітей в закладі.

Освітній процес здійснюється на основі забезпечення умов для повноцінного виховання і розвитку дітей дошкільного віку. Навчально-матеріальна база ЗДО устаткована, постійно оновлюється та гармонізується. В закладі створено належні умови для реалізації дитиною свого природного потенціалу — фізичного, психологічного, соціального.

У закладі розроблено Стратегію  розвитку закладу, яка розрахована на 2022 – 2026 роки та  передбачає створення умов для гармонійного розвитку та успішної соціалізації дітей дошкільного віку, задоволення потреб та інтересів кожної дитини, запитів сім’ї і суспільства шляхом створення ефективного освітнього середовища на основі компетентнісного підходу, принципів гуманізації та демократизації педагогічного процесу для формування оптимального рівня компетентності дошкільнят.

Неможливо забезпечити якісний освітній процес без досягнень сучасної педагогічної науки, а саме інноваційних технологій. Для створення сучасного інноваційного простору педагогічний колектив втілює в практичну діяльність такі інноваційні технології: Л. Б.  Фесюкова «Виховання казкою» — Валентина Кір’якова  (вихователь старшої  групи № 3); К. Крутій «Методика використання схем-моделей у лексично-граматичній роботі» —  Алла Нечипорук (вихователь старшої групи № 3); «Використання інтерактивних ігор з дітьми молодшого дошкільного віку» — Оксана Роскошенко (вихователь середньої групи № 2); «Використання логічних блоків З. Дьєнеша» — Тетяна Калінічева  (вихователь  старшої групи № 6),   М. Єфіменко «Театр фізичного виховання та оздоровлення дітей дошкільного віку»  – Світлана Горбатюк (вихователь молодшої групи № 4).

Реалізація програмових завдань проводиться шляхом динамічного, поетапного розвитку й удосконалення матеріальної бази, форм і методів освітнього процесу, поліпшення умов для розвитку здібностей і обдарувань, самореалізації дітей завдяки спільним цілеспрямованим діям всіх учасників освітнього процесу.

Відповідно до Стратегії розвитку  та пріорітетних завдань  закладу, поставлених річним планом, в 2023-2024 навчальному році колектив працював над такими  пріорітетними завданнями:

  1. Розпочати роботу з формування громадянської ідентичності засобами культурних надбань Східного Поділля.
  2. Продовжити роботу щодо формування здоров’язбережувальної компетентності дитини: знайомити з умовами збереження власного здоров’я, значенням рухової активності та безпечного харчування в зміцненні здоров’я, впливом природних чинників на стан здоров’я.
  3. Формувати у дітей дошкільного віку основи екокультурита осмисленного ставлення до живої природи.
  4. Удосконалити роботу з педагогами щодо оволодіння засобами новітніх комп`ютерних технологій, алгоритмом та інструментами їх використання в освітньому процесі ЗДО

ЗАВДАННЯ НА ЛІТНІЙ ПЕРІОД

В ході літнього оздоровчого періоду педагогічний колектив закладу буде

вирішувати наступні завдання:

  1. Створити умови для ефективного оздоровлення дітей влітку шляхом

упровадження сучасних здоров’язбережувальних та здоров’яформувальних освітніх технологій.

  1. Формувати у дітей елементарнних уявлень про природу засобами дослідницько-експерементальної діяльності та розвиток емоційно-ціннісного екологічного ставлення до природного довкілля.
  2. Активізувати взаємодії з батьками з питання забезпечення психоемоційного комфорту дитини .

Під час реалізації всіх цих завдань в закладі проводилась чітка, систематична  робота з метою формування у дошкільників знань, умінь, навичок.

Були  розроблені конкретні і змістовні різноманітні форми роботи, спрямовані на підвищення професійної компетентності педагогів щодо вдосконалення роботи по впровадженню інноваційних технології в освітній процес та з покращення роботи по формуванню основних компетенції дітей дошкільного віку: семінар-практикум «Патріотичне виховання – передумова формування  національної ідентичності засобами культурних надбань Східного Поділля»; теоретичний семінар «Медіаосвіта – сучасний напрямок організації освітньої діяльності педагогів та дітей»; проблемний семінар «Здоров’язберігаючи технології і можливість їх застосування в домашніх умовах роботи ДНЗ  в онлайн режимі)», педагогічні читання « Гуманна Педагогіка «Світло Перемоги», консультації для педагогів: “«Як  створити інноваційне розвивальне предметно-просторове середовище в ЗДО», «Використання медіа засобів у роботі з формування в дошкільників патріотичних почуттів», «Організація роботи з екологічного виховання в ЗДО»,    «Використання здоров’язбережувальних технологій в ЗДО», «Як підтримати та заспокоїти  дитину під час війни», «Виховуємо любов до природи рідного краю», «ІКТ для художньо-естетичного розвитку дошкільників: 5 ідей педагогам», «Праця – ефективний засіб формування предметно-практичної компетенції дошкільників», «Дошкільник напередодні шкільного життя». Творча група педагогів закладу працювала за темою «Україна – це ми», метою якої стало формування національно свідомого громадянина, патріота, професіонала, тобто людину, якій притаманні особистісні якості й риси характеру, світогляд та спосіб мислення, почуття, вчинки та поведінка,  спрямовані на саморозвиток демократичного громадянина.

Також в режимі онлайн були проведені відкриті покази занять (заходів) педагогів:

  • Освітня лінія «Дитина у світі Мистецтва». Майстер-клас

«Відкрита скриня» (вихователь Людмила ХІВРИЧ);

  • Презентація посібника «Формування громадянської ідентичності засобами культурних надбань  Східного Поділля» (вихователь-методист Валентина ГУРНИК)
  • Освітня лінія « Дитина у світі природи». «Чарівний ліс» (вихователь Дарія ДАВИСКІБА)

 Підвищенню професійної компетентності педагогів та результативності освітньої роботи з дітьми сприяла активна участь педагогів в методичній роботі закладу дошкільної освіти. Педагоги ЗДО постійно підвищували свою кваліфікацію через онлайн-навчання:

  • проект «Забезпечення безперервності навчання та  розвитку дітей дошкільного віку в умовах кризи в Україні» в рамках проекту “ВзаємоДІЯ».
  • “Використання офісного пакету MS Word в роботі закладу дошкільної освіти” за підтримки центру розвитку педагогічних працівників.
  • Перегляд вебінарів на різну тематику.
  • Курси підвищення кваліфікації при КЗ ВАБО.

Протягом року приділяли значну увагу запровадженню внутрішньої системи забезпечення якості освіти. Протоягом року працювали над затвердженим Типовим положенням про внутрішню систему забезпечення якості освіти в ЗДО та Положення про академічну доброчесність учасників освітнього процесу.

З метою визначення рівня та вдосконалення освітнього процесу, адміністрацією ЗДО були охоплені контролем усі суттєві питання. Спостереження за якістю педагогічного процесу, співбесіди з вихователями, перегляди занять  дали змогу стверджувати, що педагоги закладу спрямовують освітній процес на формування у дітей бази знань, практичних навичок та реалізацію їх у життя в навколишньому світі. Забезпечення ефективної організації освітнього процесу сприяло позитивному результату у засвоєнні дітьми знань, умінь і навичок згідно з вимогами Базового компоненту дошкільної освіти, Програми навчання і виховання дітей від 2 до 7 років «Дитина».

            У травні місяці  вихователями закладу проведені підсумкові ігри-заняття з дітьми в онлайн-режимі з метою виявлення стану психологічної готовності дітей старшого дошкільного віку до навчання у школі. Старшими  групами № 3, № 6 була проведена діагностика дітей щодо готовності до навчання у школі. Кількість продіагностованих – 18 дошкільників. Метою даного обстеження є визначення мотиваційної готовності дітей до навчання в школі, рівнів розвитку здатності довільно керувати своїми діями за покроковою інструкцією дорослого, самостійність дій, розвиток логічного мислення, довільної та інтелектуальної сфери, дрібної моторики, фонематичного аналізу, а також оцінка уміння дітей розуміти, утримувати та відтворювати навчальне завдання, виявлення здатності до розгляду ситуації з різних боків і вміння переключатись з одного знайденого рішення на пошук іншого, визначення самооцінки дітей дошкільного віку.

В загальному підсумку встановлено, що з 18 дітей високий рівень психологічної готовності до навчання в школі мають – 6 дітей, середній – 10 дітей, достатнього  – 2 дитина.

Проведення онлайн-занять стимулювало педагогів до поглибленого вивчення питань, що висвітлювалися, пошуку нестандартних, цікавих рішень, а також сприяло підвищенню їх самооцінки. Як відомо, тільки творчий педагог може виховати творчу особистість, і тому педагоги закладу постійно поповнюють свої психолого-педагогічні знання щодо виховання творчої особистості, намагаючись проявити, в першу чергу, свої таланти та обдарування, поділитись своїм досвідом з колегами закладу .

З метою зростання професійної майстерності, мотивації педагогів на творчий пошук оригінальних ідей і формування досвіду їх реалізації патріотичного виховання, соціально – громадянської компетентністності дітей дошкільного віку  в закладі протягом року організовували різноманітні  заходи :

  • челендж #Діти_ PRO_місто_659_ фраз з нагоди відзначення 660 річниці з часу заснування міста Вінниці, з метою розвитку в дітей любові до рідного міста, ціннісного ставлення до його історії та традицій;
  • З нагоди Дня захисників та захисниць України проводилась акція зі збору гуманітарної допомоги для військовослужбовців Збройних сил України, а також працівники ЗДО завжди донатять нашим захисникам, плетуть сітки, котують смаколики.
  • #Щаслива_ лапа VІІ Всеукраїнська акція «Happy Мяу для Мурчика»

(за участь у акції нагороджені подякою)

  • Челендж #День_ української_хустки
  • Челендж # Мої_ домашні_ улюбленці»
  • Спортивні перегони #Нащадки_ козацької_ слави
  • Майстер-клас #Лялька_мотанка
  • #Шануймо_традиції_ нашого_ народу
  • #Мова_ єднає _минуле_ з сучасним_та _програмує_майбутнє
  • #Освітня_ родина_ допомагаємо_ перемагаємо
  • #Марафон_добрих_справ
  • Челендж до Дня матері #З_любов’ю_до_ матусі
  • виставка-конкурс #Берегиня_ роду_ українського
  • Челендж #Вишиванка_ душа_ України

Також Протягом року проведено такі майстер-класи з працівниками ЗДО:

  • «Відкрита скриня»

(створення д.ігор народознавчого спрямування) – вихователь Людмила ХІВРИЧ;

  • «Застосування інтернет технології QR-кодів в освітньому процесі» – вихователь-методист Валентина ГУРНИК;
  • «Збережи своє здоров’я сам» – вихователь-методист Валентина ГУРНИК;
  • «Створення опитувальників у гугл формі» – вихователь-методист Валентина ГУРНИК;
  • «Як створити візуальні й аудіовізуальні медіапродукти для освітнього процесу» – вихователь Людмила ХІВРИЧ

Вжиті керівником заходи щодо зміцнення та модернізації матеріально-технічної бази закладу

Впродовж 2023/2024 н.р. заклад працював за затвердженим кошторисом, в межах виділених асигнувань. Фінансова діяльність була спрямована на покращення матеріально-технічної бази, створення належних умов для здійснення освітнього процесу, підтримку життєдіяльності закладу.

Щорічно адміністрація закладу подає пропозиції до бюджету (потреба закладу), в якій прописується все необхідне, що потребує заклад.

Міська влада, педагогічний колектив та батьківська громада КЗ «ДНЗ №5 BMP» працюють над поліпшенням матеріально-технічної бази закладу, а саме: поповнення закладу іграшками та іграми, відповідно до «Примірного переліку ігрового та навчально-дидактичного обладнання для закладів дошкільної освіти».

В зв’язку з процесами модернізації дошкільної освіти великої уваги набуває створення сприятливих умов для розвитку дитини. Цьому сприяє впровадження інноваційних освітніх технологій в освітній процес, забезпечення педагогічного колективу новою методичною літературою, періодичними підписними виданнями, сучасним дидактичним матеріалом. У 2023/2024 навчальному році методичний кабінет поповнився різноманітним наочно – дидактичним матеріалом, науковою, навчально – методичною літературою. Була проведена підписка на фахові періодичні видання такі як «Дошкільне виховання», «Практика управління дошкільним навчальним закладом», «Вихователь – методист дошкільного навчального закладу», «Музичний керівник» тощо. Вихователі користуються сучасними науковими розробками, авторськими методиками, розробками занять, свят та розваг, матеріалами з досвіду роботи кращих педагогів закладу та України в цілому.

Всі приміщення ЗДО використовуються раціонально. Працює музично-спортивна зала, обладнано методичний кабінет. Створено умови для медичного обслуговування здобувачів дошкільної освіти – обладнано медичний кабінет, ізолятор.

Питання матеріального забезпечення сплановано в річному плані роботи закладу в розділі «Адміністративно – господарська діяльність».

Всі приміщення знаходиться в належному стані, постійно проводяться роботи щодо його безпечного утримання та підтримання санітарно-гігієнічної чистоти.

Адміністрація   приділяє   велику   увагу   озелененню   території   закладу, створенню комфортного середовища для перебування вихованців на вулиці.

На території доцільно розташовані клумби, газони, дерева і кущі. Квітники постійно оновлюються, силами працівників закладу. Про те, як розквітають клумби, майданчики ЗДО, адміністарція звітує на сторінці садочка у Фейсбуку.

Кожна група має ізольований ігровий майданчик з альтанками. Всі павільйони утримуються в безаварійному стані.

Для проведення освітньої роботи з вихованцями кожний ігровий майданчик укомплектований   лавами та переносними столиками.

На території закладу розміщено спортивний майданчик. Постійно проводиться робота щодо його фарбування та збереження спортивного обладнання.

Ігрові майданчики кожної групи також мають ігрове обладнання відповідно віку дітей для забезпечення рухової активності на прогулянці. Обладнання на групових ділянках та спортивному майданчику розміщено доцільно, надійно укріплено, відповідає ростовим показникам дітей та безпечне для використання.

Всі групові кімнати та коридори естетично оформлені, інтер’єр приміщень дібрано з урахуванням сучасного дизайну, все обладнання та меблі розташовані зручно та доцільно. Всі кабінети забезпечені обладнанням та укомплектовані згідно вимог.

В закладі дошкільної освіти постійно проводиться робота щодо підтримки системи водопостачання, теплопостачання, каналізації, сантехнічного обладнання в режимі безперебійного функціонування, утримання всіх приміщень у відповідності з санітарно-гігієнічними, педагогічними та естетичними нормами. Заклад забезпечено гарячою водою.

Харчоблок знаходиться в належному стані, в робочому стані технологічне обладнання. Постійно залишаються на контролі його санітарно – гігієнічне утримання.

В цілому технологічне обладнання в закладі працює, підтримується його використання в безперебійному режимі.

Всі групи мають естетичний вигляд, в них створені комфортні умови для перебування дітей протягом дня, розвитку здібностей та нахилів, для забезпечення рухової діяльності. Групи постійно поповнюються розвиваючими іграми та іграшками, дидактичними посібниками, які сприяють розвитку пізнавальної сфери, методичною літературою. Ігрове та навчальне обладнання зручно розташоване, доступне для вихованців, спонукає дітей до елементарних дій з ним, сприяє розвитку пізнавальної сфери. В кожній групі організовані осередки для розвитку інтелектуальної діяльності, дрібної моторики рук, самостійної художньої, предметно-практичної діяльності, наявність яких сприяє розвитку кожної дитини. Осередки обладнані необхідним матеріалом для розвитку вихованців згідно віковим особливостям. Створені умови для дослідницької, трудової діяльності (куточки природи, куточки для чергування тощо), розвитку сюжетно-рольових ігор. Також організовано осередки для ознайомлення вихованців з національними традиціями українського народу. Таке середовище в групах сприяє розвитку пізнавальних здібностей дітей, активній самостійній діяльності, набуттю практичного досвіду.

Створено умови для музичного виховання. Музично-спортивна зала використовується для проведення щоденних занять, свят та розваг, дозвілля з музичного виховання відповідно з розкладом занять та планом роботи закладу. Музично-спортивна зала забезпечена музичними інструментами, необхідними меблями, дидактичними посібниками та музично-дидактичними іграми у відповідності до Примірного переліку ігрового та навчально-дидактичного обладнання для закладів дошкільної освіти. В залі є фортепіано, проектор, мультимедійна дошка, дитячі музичні інструменти.

Гармонійному розвитку дітей сприяє створення адміністрацією ЗДО необхідних умов для організації фізкультурно-оздоровчої роботи з дітьми. До війни зала використовувалась для проведення щоденних занять з фізичного виховання, свят, розваг, Днів здоров’я, ранкової гімнастики тощо відповідно із розкладом занять та планом роботи закладу. Музично-спортивна зала оснащена необхідним спортивним обладнанням: гімнастичні стінки; атрибути для виконання загальнорозвиваючих вправ (м’ячі, скакалки, гімнастичні палки, гантелі та кеглі); обладнання для розвитку основних рухів (гімнастичні лави, драбини, мати, канати, дуги тощо); виготовлене власноруч нестандартне обладнання для перестрибування, доріжки для профілактики плоскостопості). Фізкультурне обладнання відповідає гігієнічним, естетичним вимогам та анатомо-фізіологічним особливостям дітей різних вікових груп. Спортивне та ігрове обладнання в закладі дошкільної освіти постійно оновлюється, систематично перевіряється комісією з охорони праці, про що складаються відповідні акти.

Основні гігієнічні вимоги до штучного освітлення (достатність, рівномірність розподілу, відсутність блиску) виконуються. На території закладу працює зовнішнє освітлення. Постійно завідувачем господарством Світланою РИЖОВОЮ проводиться облік використання електроенергії, щорічно проводиться інвентаризаційний облік матеріально-технічної бази закладу, створюється комісія щодо його проведення.

Матеріально-технічна база закладу є достатньою для проведення необхідного обсягу освітньої діяльності з дітьми дошкільного віку щодо реалізації вимог Базового компонента дошкільної освіти, щорічно підлягає оновленню та розвитку.

Залучення додаткових джерел фінансування

навчального закладу та їх раціональне використання

Щорічно удосконалюється приміщення та територія закладу завдяки нашим працівникам та батькам.

У весняний період 2023 року виконано такі роботи:

  • Висаджено квіти- саджанці у рамках акції # Квітни_Допомагай_Перемагай

Фонд громади «Подільська гнромада за підтримки компанії «Декоплант»

  • проведено санітарну очистку території, упорядковані клумби, висіяні та висаджені квіти, посаджені кущі;
  • пофарбоване обладнання

В літній період (липень) 2024 року планується провести наступні роботи:

  • косметичний ремонт приміщень ЗДО, групових приміщень з метою якісної підготовки до нового навчального року;
  • частковий ремонт та фарбування малих форм на дитячих ігрових та спортивних майданчиках.

Вжиті заходи щодо забезпечення навчального закладу кваліфікованими педагогічними кадрами та доцільність їх розстановки

Керуючись Законами України «Про освіту» ст. 58, «Про дошкільну освіту» ст.30, Положенням про дошкільний навчальний заклад, власним Статутом, директор ЗДО на посади педагогічних працівників приймає осіб, які мають відповідну вищу освіту, а саме, освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста, бакалавра, або молодшого спеціаліста (до введення в дію Закону України «Про освіту» — вищу або середню спеціальну освіту).

Заклад укомплектований кадрами згідно штатного розпису: медичним, педагогічним та обслуговуючим персоналом та налічує 32 особи.

Педагогічний процес у ЗДО забезпечують кваліфіковані спеціалісти:

  • завідувач -1
  • вихователь-методист -1
  • музичний керівник -1
  • -вихователі – 12
  • Асистент вихователя – 1

З  педагогів повну вищу освіту мають 5 педагогів, базову вищу — 1. Проходять навчання 2 педагоги.

Мають педагогічні звання:

  • «Вихователь-методист» – 7

Стаж роботи:

  • до 3-х років — 2
  • 3 — 10 років — 4
  • 10 — 20 років – 4
  • понад 20 років – 5

Кваліфікаційний рівень педагогів:

  • спеціаліст вищої категорії — 4
  • спеціаліст першої категорії – 4
  • спеціаліст другої категорії –1
  • 11- й т. р. – 6;
  • 10- й т. р. – 2.

Розстановка кадрів здійснювалась адміністрацією закладу з урахуванням стажу та професійних навиків педагогічних працівників. Показником правильної кадрової політики є стабільність кадрового складу.

Пройшли курси підвищення кваліфікації при КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти» наступні педагоги: Валентина гУРНИК, Людмила БАНДУРКА, Дарія ДАВИСКІБА, Валентина КІР’ЯКОВА.

На сьогоднішній день  підвищення кваліфікації педагогічних працівників не обмежується лише курсами. Освіта педагогів на сучасному етапі здійснюється шляхом формальної, неформальної та інформальної освіти за очною, заочною, дистанційною формами навчання або їхнім поєднанням. Педагоги мають можливість самостійно долучитися до короткострокового підвищення кваліфікації шляхом участі у тренінгах, семінарах, семінарах-практикумах, семінарах-нарадах, вебінарах, майстер-класах за різними професійними темами і проблемами. Виконуючи рекомендації Міністерства охорони здоров’я України щодо організації протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти у зв’язку з поширенням на період  воєнного стану  педагоги закладу вивчали  актуальні проблеми та окремі аспекти дошкільної освіти через вище названі форми роботи.

Педагогічний колектив закладу працював творчо і наполегливо.

Протягом навчального року, на базі КЗ «ДНЗ №5 ВМР» була проведена атестація педпрацівників. Атестації підлягало 6 педагогів:

–  Олена ОНИЩУК, вихователь, відповідає раніше присвоєній кваліфікаційній категорії «спеціаліст вищої категорії», присвоєно педагогічне звання «вихователь-методист»

–  Валентина ГУРНИК, вихователь, відповідає раніше присвоєній кваліфікаційній категорії «спеціаліст вищої категорії», присвоєно педагогічне звання «вихователь-методист»

–  Людмила ХІВРИЧ, вихователь, присвоєна  кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії», присвоєно педагогічне звання «вихователь-методист»

–  Дарія ДАВИСКІБА, вихователь, присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст»

–  Валентина КІР’ЯКОВА, вихователь, присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії», підтверджено педагогічне звання «вихователь-методист»

–  Тетяна КАЛІНІЧЕВА, вихователь, присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії», підтверджено педагогічне звання «вихователь-методист»

Антипедагогічних проявів серед педагогічних працівників закладу не зафіксовано. Педагогів, притягнутих до дисциплінарної відповідальності за ініціативою Департаменту освіти чи керівника закладу, немає.

 

Дотримання вимог охорони дитинства, створення безпечних умов організації освітнього процесу, техніки безпеки, санітарно-гігієнічних та протипожежних норм

Сьогодення внесло корективи в освітянське життя та незмінним лишилося те, що усі ми маємо працювати заради наших дітей. Робота кожного наразі надзвичайно важлива.

У стані війни діти дошкільного віку належать до найвразливішої категорії населення. Перебуваючи в небезпеці, в тривалому стресовому стані, дитина позбавлена нормальних умов для розвитку та освіти. Через відчуття тривоги, напруги, страху, невизначеності ускладнюється процес повноцінної соціалізації дитини. Тож головним завданням є охорона життя, збереження та зміцнення фізичного та психічного здоров’я дітей — важливе завдання закладу дошкільної освіти.

З метою формування навичок здорового способу життя та запобігання порушень техніки безпеки працівниками закладу в річному плані роботи в розділі

«Охорона життя і здоров’я дошкільників» плануються заходи щодо попередження дитячого травматизму в трьох напрямках:

  • з працівниками ЗДО;
  • з вихованцями;
  • з батьками.

Особливу увагу було приділено створенню безпечних умов життєдіяльності для учасників освітнього процесу: своєчасно видавалися накази про організацію роботи щодо запобігання дитячого травматизму, проводились інструктажі з працівниками з безпеки життєдіяльності дітей, охорони праці, пожежної та техногенної безпеки. У групах створене предметно-просторове середовище для набуття дітьми знань та навичок з охорони життя. В річному плані роботи передбачені та розглядаються питання на педагогічних радах, Раді закладу, на загальних батьківських зборах, на загальних зборах колективу, на нарадах при завідувачі, на засіданнях батьківського комітету. Крім того, більша частина питань вирішується оперативно по мірі виникнення (за ініціативи батьків та співробітників). З вихованцями згідно з перспективними планами, проводяться різноманітні заходи (заняття, ігри, бесіди, створення навчальних ситуацій, творчі завдання).

З метою формування у дітей свідомого розуміння цінностей власного життя та здоров’я в закладі проводяться наступні заходи:

  • Місячник ЦЗ;
  • Тиждень дорожнього руху;
  • Тижні знань безпеки життєдіяльності;
  • Тижні безпеки життєдіяльності.

Діяльність адміністрації спрямована на виховання в учасників освітнього процесу КЗ «ДНЗ № 5 ВМР» якостей свідомого і обов’язкового виконання правил і норм безпечної поведінки в повсякденній діяльності і в умовах надзвичайної ситуації; формування навиків безпечної поведінки у різних нестандартних ситуаціях, формування знань про правила самозбереження, дорожнього руху, з протипожежної безпеки.

Протипожежна безпека у закладі посідає важливе місце в організації всієї роботи з безпеки. В КЗ «ДНЗ № 5 ВМР» розроблено плани евакуації дітей та працівників на випадок пожежі. На даний час в закладі є всі засоби пожежогасіння. Встановлено системну сигналізацію   про пожежу, яка обслуговується щомісяця.

Навчання і перевірка знань з ОП, ПБ працівників ЗДО проводиться один раз на 3 роки, результати заносяться до протоколів з перевірки знань з охорони праці.

Значна увага протягом року приділялась питанням протидії булінгу: розроблено та затверджено заходи протидії булінгу (цькування) в ЗДО, Правила поведінки здобувачів дошкільної освіти в закладі. Основні напрямки роботи висвітлно на сайті ЗДО.

Попри жорстокий збройний наступ РФ заклад продовжує надавати дітям освітні послуги. Організація освітнього процесу залежить від безпекової ситуації у нашому місті. Рішення про відновлення діяльності та режим роботи ЗДО ухвалюють місцеві органи влади та військові адміністрації, які призначають комісії з обстеження закладів освіти на предмет готовності до організації освітнього процесу у новому навчальному році та створення безпечних умов для всіх його учасників.

Постійно відповідальними працівниками здійснюються відповідні заходи з посилення безпеки, а саме:

  • обов’язкова перевірка закладу освіти та прилеглої до нього території на наявність вибухонебезпечних предметів;
  • перевірка готовності системи оповіщення;
  • проводяться тренування з учасниками освітнього процесу відповідно до Алгоритму дій у разі оголошення сигналу повітряної тривоги або іншої надзвичайної ситуації;
  • проводяться з працівниками закладу занять за темами: «Збереження життя та здоров’я в умовах війни та надзвичайних ситуацій», «Надання домедичної допомоги», «Як діяти у разі зникнення зв’язку» тощо;
  • інформуються батьки про створення безпечних умов для організації освітнього процесу.

З метою створення безпечних умов перебування у закладі освіти всіх учасників освітнього процесу під час воєнного стану чітко дотримуються рекомендації щодо організації захисту закладу освіти  відповідно (листа ДСНС України від 14.06.2022 № 03-1870/162-2 «Про організацію укриття працівників та дітей у закладах освіти»). Зазначені рекомендації підготовлено з урахуванням вимог законодавства та досвіду організації захисту населення в умовах відбиття збройної агресії РФ.

Надання соціальної підтримки та допомоги дітям сиротам, дітям позбавленим батьківського піклування, дітям з малозабезпечених сімей, учасників АТО, ООС, учасникам бойових дій

В 2023/2024 н.р. в КЗ «ДНЗ № 5 ВМР» налічувалось:

  • дітей з інвалідністю — 2
  • дітей з особливими освітніми потребами – 2
  • дітей-напівсиріт — 1
  • дітей учасників АТО, ООС — 23
  • дітей з числа вимушених переселенців – 1
  • Кількість дітей, батьки яких загинули при виконанні службових обов′язків – 1

 

Залучення педагогічної та батьківської

громадськості закладу дошкільної освіти до управління його діяльністю; співпраця з громадськими організаціями

В закладі дошкільної освіти функціонує Рада закладу та батьківський актив. Рішення приймаються на загальних батьківських зборах, засіданнях Ради закладу, групових батьківських зборах.

Ми розуміємо, що для активного залучення батьків до роботи ЗДО, необхідно активно пропагувати свою діяльність, розкривати будні із життя закладу. Тому, велику увагу приділяємо формуванню іміджу закладу через реалізацію роботи в таких напрямках:

  • Інформаційних батьківських зборах онлайн, на сайті закладу, сторінці Facebook тощо ;
  • пропагування та поширення досвіду (системи) роботи ЗДО;
  • наповнення методичним контентом сайт ЗДО.

                 Управлінська діяльність у закладі дошкільної освіти

Управлінська діяльність охоплює нормативно-правову базу, методичну систему роботи, освітній процес, кадри, атестацію педагогів, взаємодію з соціумом, медико-педагогічний контроль, медичну службу, адміністративно-господарчу роботу, фінансову діяльність, харчування дітей, безпеку життєдіяльності учасників освітнього процесу, роботу обслуговуючого персоналу.

В закладі створена система контролю за повноцінною роботою всіх учасників освітнього процесу. Адміністрація закладу планує та здійснює такі форми роботи з педагогами: педагогічні ради, педагогічні години, консультації, співбесіди, ділові ігри, тренінги, виробничі наради, наради при завідувачеві.

Планується та здійснюється контроль за дотриманням санітарно-гігієнічних, протипожежних норм і правил техніки безпеки, вимог безпечної життєдіяльності дітей і працівників. Контроль дозволяє встановити відповідність рівня освітнього процесу вимогам програм навчання, виховання та розвитку дітей дошкільного віку, а також спонукає до самоаналізу і самооцінки, порівняння з досвідом інших закладів дошкільної освіти.

Вивчення стану освітнього процесу планується у формі комплексної та тематичних перевірок, попереджувального, оперативного, порівняльного контролів. Ці види контролів забезпечують вивчення діяльності всіх педагогів, систематичність, злагодженість роботи всього колективу.

Контроль дозволив встановити відповідність рівня освітнього процесу вимогам програм навчання, виховання та розвитку дітей дошкільного віку, а також спонукає до самоаналізу і самооцінки, порівняння з досвідом інших закладів дошкільної освіти. Вивчення стану освітнього процесу планується у формі комплексної та тематичних перевірок, попереджувального, оперативного, порівняльного контролів. Ці види контролів забезпечують вивчення діяльності всіх педагогів, систематичність, злагодженість роботи всього колективу.

В результаті спостереження за педагогічним процесом та наданням відповідної допомоги вихователям були надані пропозиції щодо усунення наявних недоліків. Матеріали даних вивчень узагальнені в наказах та довідках із зазначенням термінів, висновків та зауважень за результатами вивчення, а також, за необхідністю, визначенням коригувальних заходів. Результати вивчень були оголошені на нарадах, педагогічних радах закладу. Контроль за роботою педагогів з батьками здійснюється завідувачем через тематичні, фронтальні види контролю. Результати заслуховуються на педагогічних радах, загальних зборах колективу, педгодинах. Складений на рік план контролю допоміг охопити найбільш значущі сторони організації життєдіяльності та освітнього процесу відповідно до пріоритетних завдань та мети закладу.

Отже, заплановану роботу на 2023/2024 н.р. можна вважати виконаною в повному обсязі.

Від імені всього нашого колективу, я, як завідувач КЗ «ДНЗ № 5 ВМР», дякую батькам, які небайдужі до життя нашого дитячого садка та завжди беруть активну участь у різноманітних заходах, а також хочу наголосити, що й надалі в закладі буде проводитись робота щодо забезпечення належних умов життя і виховання дошкільників, для підтримання іміджу та збільшення потенційних можливостей.

 

Вдячна за увагу та підтримку! Сподіваюсь на подальшу співпрацю з колективом, батьками.

 

Завідувач КЗ «ДНЗ № 5 ВМР»                  Олена  ОНИЩУК

 

 

ЗВІТ ЗАВІДУВАЧА КЗ «ДНЗ №5 ВМР» ОЛЕНИ ОНИЩУК

ПЕРЕД КОЛЕКТИВОМ, БАТЬКАМИ

ТА ГРОМАДСЬКІСТЮ

ЗА 2022– 2023 НАВЧАЛЬНИЙ РІК

23.06.2023 року

Головними завданнями звіту як засобу інформування громадськості є:

забезпечення прозорості, відкритості і демократичності управління закладом дошкільної освіти; стимулювання впливу громадськості на прийняття та виконання керівником відповідних рішень.

Метою звіту є подальше утвердження відкритої і демократичної державно-громадської системи управління закладом дошкільної освіти, поєднання державного і громадського контролю за прозорістю прийняття й виконання рішень, запровадження колегіальної етики управлінської діяльності завідувача.

Головна мета діяльності КЗ «ДНЗ  № 5 ВМР»:

  • збереження та зміцнення фізичного, психічного і духовного здоров’я дитини;
  • виховання у дітей любові до України, шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей українського народу, а також цінностей інших націй і народів, свідомого ставлення до себе, оточення та довкілля;
  • формування особистості дитини, розвиток її творчих здібностей, набуття нею соціального досвіду;
  • виконання вимог дошкільної освіти, забезпечення соціальної адаптації та готовності продовжувати освіту.

          Наскрізними в організації освітнього процесу з дітьми будь-якої вікової групи є такі ідеї та теорії:

  • гуманістичної педагогіки, спрямовані на гуманне ставлення до дитини;
  • природовідповідності, за якою у дитини розвиваються задатки та здібності, зберігаючи її природу;
  • ідеї про патріотичне і громадянське виховання, використання казки та гри у гармонійному розвитку особистості;
  • солідарної відповідальності держави, громади, родини, фахівців педагогічної освіти й інших професій, причетних до піклування, догляду та розвитку дітей раннього і дошкільного віку.

З-поміж актуальних питань в умовах воєнного стану найважливішими є такі:

  • організація психологічної, методичної підтримки педагогічних працівників;
  • підтримка дітей та батьків у складних ситуаціях;
  • організація освітнього процесу з дітьми раннього та дошкільного віку;
  • налагодження зв’язків і підтримка педагогічного партнерства ЗДО з батьками вихованців, представниками територіальних громад;
  • надання різних видів психолого-педагогічної підтримки дітям, батькам;
  • здійснення психолого-педагогічного супроводу дітей, зокрема й з особливими освітніми потребами.

Важливим завданням дошкільної освіти є консолідація зусиль влади, закладів освіти, громадськості з метою забезпечення необхідних умов для розвитку, освіти, повноцінної соціалізації дітей і створення безпечного освітнього середовища. Постійний діалог між практиками, науковцями, засновниками ЗДО, представниками громад, державних органів дають змогу оцінити та визначити необхідні заходи в організації діяльності закладів у воєнний час та такі заходи, які будуть спрямовані на відродження дошкільної освіти у повоєнний період.

Створення умов для забезпечення рівного доступу для

здобуття якісної освіти

 

          Комунальний заклад «Дошкільний навчальний  заклад № 5 Вінницької міської ради» (далі – КЗ «ДНЗ № 5 ВМР»)– це ясла-садок для дітей загального розвитку. Проектна потужність закладу 100 місць (70 – сад; 30 – яслі). Станом на 01.06.2023 року у дошкільному закладі виховується 140 дітей, з них: 28 дітей раннього віку, 112 – дошкільного віку. Графік роботи закладу: щоденно з 7.00 до 19.00. Станом на 23.06.2023 року ЗДО працює в режимі онлайн. Упродовж навчального року у закладі функціонувало 6 груп, які укомплектовані за одновіковими показниками: групи № 1, №5 – для дітей раннього віку; № 2 – для дітей молодшого дошкільного віку; № 3, 6 – для дітей середнього дошкільного віку;  № 4 – для дітей старшого дошкільного віку. Середня № 6 та старша група № 4 – інклюзивні. У середній групі № 6 виховується двоє дітей з Синдромом Дауна, а в старшій групі № 4 –  одна дитина з ДЦП, інша  з  вадами сечової системи. Інклюзивні групи забезпечені асистентами вихователів.

          В 2022 – 2023 н.р. заклад працював  в онлайн-режимі у зв’язку з воєнним станом. Робота у цей період велася за затвердженим планом, через соцмережу Фейсбук, а також групи у вайбері. Робота у цей період велася за затвердженим планом. Про проведені заходи вихователі звітували щотижня.

Освітня робота з дітьми планується і проводиться відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти, програми «Дитина», листів Міністерства освіти і науки України №1/9-406 від 10.08.2022 р. «Щодо окремих питань діяльності закладів дошкільної освіти у 2022/2023 навчальному році»,  №1\9-344 від 07.07.2021 р. «Планування роботи закладу дошкільної освіти на рік», «Про забезпечення психологічного супроводу учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану» (Лист МОН № 1/3737-22 від 29.03.2022), а також питання організації освітнього процесу регламентовано листом МОН

№ 1/3371-22 від 06.03.2022 «Про організацію освітнього процесу в умовах військових дій» та інших документів  галузі дошкільної освіти.

Всі педагогічні працівники перейшли на дистанційну форму роботи з вихованцями та батьками. Основними формами онлайн-комунікацій є: відеоконференція, форум, чат, блог, електронна пошта, анкетування, соціальні мережі, а також офлайн-зустрічі, подорожі, екскурсії з вихованцями. Протягом року проведені як синхронні, так і асинхронні заняття та заходи.

Враховувати особливості дітей дошкільного віку під час організації освітнього процесу в дистанційному форматі  заняття з дітьми молодшого та середнього дошкільного віку проводяться не більше 10 хвилин, старшого дошкільного віку — 15 хвилин.

Перевага онлайн-навчання надана асинхронному режиму навчання. Асинхронний режим більш доступніший для батьків, вони мають змогу у зручний для них час переглянути завдання та попрацювати з дітьми. 45% батьків виконують всі рекомендації, освітні завдання, переглядають відео заняття. 10% батьків працюють з додатками Viber і Telegram. Заняття в синхронному режимі здійснюються через Google Meet. Цінність синхронних занять полягає в тому, що пропонуються активності не тільки для взаємодії вихователя з дітьми, дітьми між собою, а також для ігрової взаємодії «батьки – діти». Батьки стають учасниками освітнього процесу і разом з дітьми виконують завдання та вправи.

Практика показала, що синхронні заняття менш актуальні ніж асинхронні, оскільки у батьків не завжди є змога зранку підключитися до онлайн-зустрічей. Для більшості батьків зручний час синхронних занять – це друга половина дня,  оскільки вони або зайняті професійною діяльністю і не мають достатньо часу для партнерської взаємоді,ї або вважають розвиток, навчання і виховання дитини тільки обов’язком вихователя. Таким батькам  проводяться  просвітницькі активності, для них підготовлено ряд платформ, які зручні у використанні і рекомендовані Міністерством освіти і науки України під час дистанційного навчання  самостійно отримувати інформацію, зокрема: платформа розвитку дошкільнят НУМО, рубрика «Сучасне дошкілля під крилами захисту», яка стала навчальним матеріалом для педагогів та батьків, серія ігрових онлайн-зустрічей для дошкільнят від команди The LEGO Foundatio. Ці Платформи дуже цікаві, матеріал зрозумілий і доступний для всіх вікових категорій. У додатках Viber і Telegram розміщено посилання на навчальний матеріал.

Дистанційне навчання відбувається по-різному, тому що стандартизований підхід до всіх тут не спрацює. В дошкільному закладі взаємодія з родинами в умовах впровадження дистанційної освіти можлива у форматі «педагог – батьки – дитина». Організація дистанційного навчання в ЗДО повинна враховувати з одного боку – часткову несамостійність дитини (вона не орієнтується в часі, має труднощі у під’єднанні до онлайн-конференцій, потребує допомогу в підготовці матеріалу до заняття, може проявлятися мотиваційно-поведінкова  неготовність брати участь у заняттях удома тощо), з іншого боку – потребує високої активності батьків, їх готовності брати участь у стимулюванні, організації дитячої ігрової, мовленнєвої, художньо-продуктивної, рухової діяльності та комунікувати і з вихователем, і з дитиною одночасно.

З метою надання психологічної підтримки дітям, батькам та формування у них навичок первинної психологічної допомоги і самодопомоги функціонує   інформаційна сторінка на сайті закладу «Для вас, батьки». Батьки мали можливість отримати кваліфікаційну допомогу з таких питань: «Панічна атака у дитини. Що робити?», «Допомагаємо дітям знизити напругу», «Що говорити дітям у надзвичайній ситуації», «Техніки, що допомагають відновити емоційну рівновагу під час війни», «Дитина боїться темряви: як попередити та допомогти», «Коли ти мама. Як зберігати ресурс?», «Дихальні практики від дитячої психологині Світлани Ройз».

Також у роботі використовували:

  • поради з надання першої психологічної допомоги людям, які пережили кризову подію;
  • поради від експертів ЮНІСЕФ «Як підтримати дітей у стресових ситуаціях»;
  • інформаційний комікс для дітей «Поради від захисника України»;
  • хрестоматія для дітей дошкільного віку “Моя країна – Україна” з національно-патріотичного виховання.

Вся інформація, індивідуальні консультації вихователі закладу проводили за запитом батьків через додатки Viber та Telegram. Педагогами закладу розміщувалась інформація на веб-ресурсах ЗДО: методичні кейси, банк розвивальних ігор та вправ із різних напрямів виховання та розвитку дітей дошкільного віку, відео заняття, описи та алгоритми проведення дослідів та експериментів тощо задля організації пізнавально-дослідницької діяльності дітей, забезпечення їхнього повноцінного розвитку. За необхідності проводились відео – конференції Google Meet.

Отже, дистанційне навчання в закладі дошкільної освіти можливе і потрібне.  Дистанційну освіту слід сприймати як гарну нагоду підвищити педагогічний професійний рівень, займаючись самоосвітою; така освіта – це слушний момент бути почутими батьками,  це також унікальна можливість узагальнення власного досвіду з індивідуальної роботи з дітьми, на яке нам майже завжди не вистачає часу; дистанційна освіта – це ще й можливість краще пізнати дитину, відчути що їй цікаво, до чого саме прагне дитина; дистанційна освіта – це презентація наших власних досягнень та можливість підвищити свій авторитет серед батьків під час кожного онлайн заняття з дитиною.

Telegram і Viber – зручні і прості месенджери, які надають додаткові опції для ефективної комунікації з батьками. Google Meet – сервіс для  групового відео зв’язку працює як на мобільних платформах, так і ПК, зручний у використанні.  Google Classroom безкоштовний веб-сервіс, створений Google для закладів освіти. На ньому розміщується навчальний матеріал, тести, анкети, Легко  відстежувати прогрес кожного здобувача освіти, супроводжуючи коментарями. Мобільний додаток Google Classroom  дозволяє користувачам робити фото та прикріпляти їх до завдань, поширювати файли з інших додатків і мати офлайн доступ до них. Деякі педагоги мають свої Ютуб-канали: це музичний керівник Оксана ШИЛКО, вихователі Людмила ХІВРИЧ, Оксана РОСКОШЕНКО, Тетяна КАЛІНІЧЕВА.

Створення умов для варіативності навчання

та вжиті заходи щодо упровадження інноваційних педагогічних

технологій у освітній процес

 

Зміст, форми та методи виховання і навчання, використання педагогічних інноваційних технологій та методик, рівень матеріально-технічного забезпечення, навчально-методичної бази та медико-соціальних умов забезпечують належний рівень освітнього процесу та оптимальні умови для повноцінного перебування дітей в закладі.

Освітній процес здійснюється на основі забезпечення умов для повноцінного виховання і розвитку дітей дошкільного віку. Навчально-матеріальна база ЗДО устаткована, постійно оновлюється та гармонізується. В закладі створено належні умови для реалізації дитиною свого природного потенціалу — фізичного, психологічного, соціального.

У закладі розроблено Стратегію  розвитку закладу, яка розрахована на 2022 – 2026 роки та  передбачає створення умов для гармонійного розвитку та успішної соціалізації дітей дошкільного віку, задоволення потреб та інтересів кожної дитини, запитів сім’ї і суспільства шляхом створення ефективного освітнього середовища на основі компетентнісного підходу, принципів гуманізації та демократизації педагогічного процесу для формування оптимального рівня компетентності дошкільнят.

Неможливо забезпечити якісний освітній процес без досягнень сучасної педагогічної науки, а саме інноваційних технологій. Для створення сучасного інноваційного простору педагогічний колектив втілює в практичну діяльність такі інноваційні технології: Л. Б.  Фесюкова «Виховання казкою» — Валентина Кір’якова  (вихователь середньої групи № 3); К. Крутій «Методика використання схем-моделей у лексично-граматичній роботі» —  Алла Нечипорук (вихователь середньої групи № 3); «Використання інтерактивних ігор з дітьми молодшого дошкільного віку» — Оксана Роскошенко (вихователь молодшої групи № 2); «Використання логічних блоків З. Дьєнеша» — Тетяна Калінічева  (вихователь  середньої групи № 6),   М. Єфіменко «Театр фізичного виховання та оздоровлення дітей дошкільного віку»  – Світлана Горбатюк (вихователь старшої групи № 4).

Реалізація програмових завдань проводиться шляхом динамічного, поетапного розвитку й удосконалення матеріальної бази, форм і методів освітнього процесу, поліпшення умов для розвитку здібностей і обдарувань, самореалізації дітей завдяки спільним цілеспрямованим діям всіх учасників освітнього процесу.

Відповідно до Стратегії розвитку  та пріорітетних завдань  закладу, поставлених річним планом, в 2022-2023 навчальному році колектив працював над такими  пріорітетними завданнями:

  1. Формування соціально-громадянської компетентності у дітей дошкільного віку.
  2. Організація оптимального предметно-просторового розвивальне середовище щодо формування навичок безпечної поведінки дошкільників.
  3. Формування мовленнєвої (діалогічної, монологічної, лексичної, граматичної, фонетичної) і комунікативної (здатність спілкуватися з дорослими і дітьми) компетентності дитини з особливими освітніми потребами.
  4. Оптимізація роботи з фізичного виховання, впровадження профілактичних оздоровчих вправ та прийомів валеологічної освіти малюків.

Під час реалізації всіх цих завдань в закладі проводилась чітка, систематична  робота з метою формування у дошкільників знань, умінь, навичок.

Були  розроблені конкретні і змістовні різноманітні форми роботи, спрямовані на підвищення професійної компетентності педагогів щодо вдосконалення роботи по впровадженню інноваційних технології в освітній процес та з покращення роботи по формуванню основних компетенції дітей дошкільного віку: теоретичний семінар «Комунікативно-мовленнєвий  розвиток дитини з особливими освітніми потребами в аспекті соціалізації»; семінар-практикум «Патріотичне виховання – передумова формування  соціально-громадянської поведінки»; проблемний семінар «Здійснення освітньої діяльності з питань дошкільної освіти на період дії правового режиму воєнного стану»; педагогічні читання «Славетні українці: мудрість виховання», консультації для педагогів: “Використання онлайн-сервісів у роботі з батьками”,  «Онлайн навчання дітей з ООП», «Захист і самопоміч у надзвичайних ситуаціях»,  «Як підтримати та заспокоїти  дитину під час війни», «Національно-патріотичне виховання – запорука розвитку соціально-громадянської компетентності дошкільників», «Підвищення рухової активності дошкільників засобами народних рухливих ігор», «Як підтримати та заспокоїти  дитину під час війни», “Створення сприятливого психолого-педагогічного середовища для інклюзивної освіти дітей із особливими освітніми потребами”.

Також в режимі онлайн були проведені відкриті покази занять (заходів) педагогів:

  • освітня лінія «Дитина у світі мистецтва», «Нетрадиційне музикування. Музичні цікавинки для кожної дитинки» (музичний керівник Оксана Шилко)
  • освітня лінія «Особистість дитини. Здоров’я та фізичний розвиток», “Подорож на острів Хортиця ” (вихователь старшої групи № 4 Світлана Горбатюк)

 Підвищенню професійної компетентності педагогів та результативності освітньої роботи з дітьми сприяла активна участь педагогів в методичній роботі закладу дошкільної освіти. Педагоги ЗДО постійно підвищували свою кваліфікацію через онлайн-навчання:

  • проект «Забезпечення безперервності навчання та розвитку дітей дошкільного віку в умовах кризи в Україні» в рамках проекту “ВзаємоДІЯ».
  • “Використання офісного пакету MS Word в роботі закладу дошкільної освіти” за підтримки центру розвитку педагогічних працівників.
  • Перегляд вебінарів на різну тематику.
  • Курси підвищення кваліфікації при КЗ ВАБО.
  • Робота творчої групи по темі: «Патріотичне виховання, соціально – громадянська компетентність дітей дошкільного віку»

Протягом року приділяли значну увагу запровадженню внутрішньої системи забезпечення якості освіти. На педагогічній раді  затвердили  Типове положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти в ЗДО та Положення про академічну доброчесність учасників освітнього процесу. Динамічна група отримала завдання до 01.09.2023 р.  провести самооцінювання якості освіти в ЗДО.

З метою визначення рівня та вдосконалення освітнього процесу, адміністрацією ЗДО були охоплені контролем усі суттєві питання. Спостереження за якістю педагогічного процесу, співбесіди з вихователями, перегляди занять  дали змогу стверджувати, що педагоги закладу спрямовують освітній процес на формування у дітей бази знань, практичних навичок та реалізацію їх у життя в навколишньому світі. Забезпечення ефективної організації освітнього процесу сприяло позитивному результату у засвоєнні дітьми знань, умінь і навичок згідно з вимогами Базового компоненту дошкільної освіти, Програми навчання і виховання дітей від 2 до 7 років «Дитина».

          У травні місяці  вихователями закладу проведені підсумкові ігри-заняття з дітьми в онлайн-режимі з метою виявлення стану психологічної готовності дітей старшого дошкільного віку до навчання у школі. Старшою  групою № 4 була проведена діагностика дітей щодо готовності до навчання у школі. Кількість продіагностованих – 11 дошкільників. Метою даного обстеження є визначення мотиваційної готовності дітей до навчання в школі, рівнів розвитку здатності довільно керувати своїми діями за покроковою інструкцією дорослого, самостійність дій, розвиток логічного мислення, довільної та інтелектуальної сфери, дрібної моторики, фонематичного аналізу, а також оцінка уміння дітей розуміти, утримувати та відтворювати навчальне завдання, виявлення здатності до розгляду ситуації з різних боків і вміння переключатись з одного знайденого рішення на пошук іншого, визначення самооцінки дітей дошкільного віку.

В загальному підсумку встановлено, що з 11 дітей високий рівень психологічної готовності до навчання в школі мають – 4 (36%) дітей, середній – 6 (55%) дітей, достатнього  – 1 (9%) дитина.

Проведення онлайн-занять стимулювало педагогів до поглибленого вивчення питань, що висвітлювалися, пошуку нестандартних, цікавих рішень, а також сприяло підвищенню їх самооцінки. Як відомо, тільки творчий педагог може виховати творчу особистість, і тому педагоги закладу постійно поповнюють свої психолого-педагогічні знання щодо виховання творчої особистості, намагаючись проявити, в першу чергу, свої таланти та обдарування, поділитись своїм досвідом з колегами закладу .

          Так, творча група педагогів до складу якої входили:  керівник групи Калінічева Т.М., музичний керівник Шилко О.Л., вихователі:  Бандурка Л.В.,  Сирдій В.П.,  Підгородецька О.В.,  Роскошенко О.В. працювали над темою «Патріотичне виховання, соціально – громадянська компетентність дітей дошкільного віку», метою якої стало формування національно свідомого громадянина, патріота, професіонала, тобто людину, якій притаманні особистісні якості й риси характеру, світогляд та спосіб мислення, почуття, вчинки та поведінка,  спрямовані на саморозвиток демократичного громадянина.

З метою зростання професійної майстерності, мотивації педагогів на творчий пошук оригінальних ідей і формування досвіду їх реалізації патріотичного виховання, соціально – громадянської компетентністності дітей дошкільного віку  в закладі протягом року організовували різноманітні  заходи :

  • челендж #Діти_ PRO_місто_659_ фраз з нагоди відзначення 659 річниці з часу заснування міста Вінниці, з метою розвитку в дітей любові до рідного міста, ціннісного ставлення до його історії та традицій;
  • З нагоди Дня захисників та захисниць України проводилась акція зі збору гуманітарної допомоги для військовослужбовців Збройних сил України.
  • #Щаслива_ лапа VІІ Всеукраїнська акція «Happy Мяу для Мурчика»

(за участь у акції нагороджені подякою)

  • Челендж #День_ української_хустки
  • Челендж # Мої_ домашні_ улюбленці»
  • Спортивні перегони #Нащадки_ козацької_ слави
  • Майстер-клас #Лялька_мотанка
  • #Шануймо_традиції_ нашого_ народу
  • #Мова_ єднає _минуле_ з сучасним_та _програмує_майбутнє
  • #Освітня_ родина_ допомагаємо_ перемагаємо
  • #Марафон_добрих_справ
  • Челендж до Дня матері #З_любов’ю_до_ матусі
  • виставка-конкурс #Берегиня_ роду_ українського
  • Челендж #Вишиванка_ душа_ України

Вжиті керівником заходи щодо зміцнення та модернізації матеріальнотехнічної бази закладу

Впродовж 2022/2023 н.р. заклад працював за затвердженим кошторисом, в межах виділених асигнувань. Фінансова діяльність була спрямована на покращення матеріально-технічної бази, створення належних умов для здійснення освітнього процесу, підтримку життєдіяльності закладу.

Щорічно адміністрація закладу подає пропозиції до бюджету (потреба закладу), в якій прописується все необхідне, що потребує заклад.

Міська влада, педагогічний колектив та батьківська громада КЗ «ДНЗ №5 BMP» працюють над поліпшенням матеріально-технічної бази закладу, а саме: поповнення закладу іграшками та іграми, відповідно до «Примірного переліку ігрового та навчально-дидактичного обладнання для закладів дошкільної освіти».

В зв’язку з процесами модернізації дошкільної освіти великої уваги набуває створення сприятливих умов для розвитку дитини. Цьому сприяє впровадження інноваційних освітніх технологій в освітній процес, забезпечення педагогічного колективу новою методичною літературою, періодичними підписними виданнями, сучасним дидактичним матеріалом. У 2022/2023 навчальному році методичний кабінет поповнився різноманітним наочно – дидактичним матеріалом, науковою, навчально – методичною літературою. Була проведена підписка на фахові періодичні видання такі як «Дошкільне виховання», «Практика управління дошкільним навчальним закладом», «Вихователь – методист дошкільного навчального закладу», «Музичний керівник» тощо. Вихователі користуються сучасними науковими розробками, авторськими методиками, розробками занять, свят та розваг, матеріалами з досвіду роботи кращих педагогів закладу та України в цілому.

Всі приміщення ЗДО використовуються раціонально. Працює музично-спортивна зала, обладнано методичний кабінет. Створено умови для медичного обслуговування здобувачів дошкільної освіти – обладнано медичний кабінет, ізолятор.

Питання матеріального забезпечення сплановано в річному плані роботи закладу в розділі «Адміністративно – господарська діяльність».

Всі приміщення знаходиться в належному стані, постійно проводяться роботи щодо його безпечного утримання та підтримання санітарно-гігієнічної чистоти.

Адміністрація   приділяє   велику   увагу   озелененню   території   закладу, створенню комфортного середовища для перебування вихованців на вулиці.

На території доцільно розташовані клумби, газони, дерева і кущі. Квітники постійно оновлюються, силами працівників закладу. Про те, як розквітають клумби, майданчики ЗДО, адміністарція звітує на сторінці садочка у Фейсбуку.

Кожна група має ізольований ігровий майданчик з альтанками. Всі павільйони утримуються в безаварійному стані.

Для проведення освітньої роботи з вихованцями кожний ігровий майданчик укомплектований   лавами та переносними столиками.

На території закладу розміщено спортивний майданчик. Постійно проводиться робота щодо його фарбування та збереження спортивного обладнання.

Ігрові майданчики кожної групи також мають ігрове обладнання відповідно віку дітей для забезпечення рухової активності на прогулянці. Обладнання на групових ділянках та спортивному майданчику розміщено доцільно, надійно укріплено, відповідає ростовим показникам дітей та безпечне для використання.

Всі групові кімнати та коридори естетично оформлені, інтер’єр приміщень дібрано з урахуванням сучасного дизайну, все обладнання та меблі розташовані зручно та доцільно. Всі кабінети забезпечені обладнанням та укомплектовані згідно вимог.

В закладі дошкільної освіти постійно проводиться робота щодо підтримки системи водопостачання, теплопостачання, каналізації, сантехнічного обладнання в режимі безперебійного функціонування, утримання всіх приміщень у відповідності з санітарно-гігієнічними, педагогічними та естетичними нормами. Заклад забезпечено гарячою водою.

Харчоблок знаходиться в належному стані, в робочому стані технологічне обладнання. Постійно залишаються на контролі його санітарно – гігієнічне утримання.

В цілому технологічне обладнання в закладі працює, підтримується його використання в безперебійному режимі.

Всі групи мають естетичний вигляд, в них створені комфортні умови для перебування дітей протягом дня, розвитку здібностей та нахилів, для забезпечення рухової діяльності. Групи постійно поповнюються розвиваючими іграми та іграшками, дидактичними посібниками, які сприяють розвитку пізнавальної сфери, методичною літературою. Ігрове та навчальне обладнання зручно розташоване, доступне для вихованців, спонукає дітей до елементарних дій з ним, сприяє розвитку пізнавальної сфери. В кожній групі організовані осередки для розвитку інтелектуальної діяльності, дрібної моторики рук, самостійної художньої, предметно-практичної діяльності, наявність яких сприяє розвитку кожної дитини. Осередки обладнані необхідним матеріалом для розвитку вихованців згідно віковим особливостям. Створені умови для дослідницької, трудової діяльності (куточки природи, куточки для чергування тощо), розвитку сюжетно-рольових ігор. Також організовано осередки для ознайомлення вихованців з національними традиціями українського народу. Таке середовище в групах сприяє розвитку пізнавальних здібностей дітей, активній самостійній діяльності, набуттю практичного досвіду.

Створено умови для музичного виховання. Музично-спортивна зала використовується для проведення щоденних занять, свят та розваг, дозвілля з музичного виховання відповідно з розкладом занять та планом роботи закладу. Музично-спортивна зала забезпечена музичними інструментами, необхідними меблями, дидактичними посібниками та музично-дидактичними іграми у відповідності до Примірного переліку ігрового та навчально-дидактичного обладнання для закладів дошкільної освіти. В залі є фортепіано, проектор, мультимедійна дошка, дитячі музичні інструменти.

Гармонійному розвитку дітей сприяє створення адміністрацією ЗДО необхідних умов для організації фізкультурно-оздоровчої роботи з дітьми. До війни зала використовувалась для проведення щоденних занять з фізичного виховання, свят, розваг, Днів здоров’я, ранкової гімнастики тощо відповідно із розкладом занять та планом роботи закладу. Музично-спортивна зала оснащена необхідним спортивним обладнанням: гімнастичні стінки; атрибути для виконання загальнорозвиваючих вправ (м’ячі, скакалки, гімнастичні палки, гантелі та кеглі); обладнання для розвитку основних рухів (гімнастичні лави, драбини, мати, канати, дуги тощо); виготовлене власноруч нестандартне обладнання для перестрибування, доріжки для профілактики плоскостопості). Фізкультурне обладнання відповідає гігієнічним, естетичним вимогам та анатомо-фізіологічним особливостям дітей різних вікових груп. Спортивне та ігрове обладнання в закладі дошкільної освіти постійно оновлюється, систематично перевіряється комісією з охорони праці, про що складаються відповідні акти.

Основні гігієнічні вимоги до штучного освітлення (достатність, рівномірність розподілу, відсутність блиску) виконуються. На території закладу працює зовнішнє освітлення. Постійно завідувачем господарством Світланою РИЖОВОЮ проводиться облік використання електроенергії, щорічно проводиться інвентаризаційний облік матеріально-технічної бази закладу, створюється комісія щодо його проведення.

Матеріально-технічна база закладу є достатньою для проведення необхідного обсягу освітньої діяльності з дітьми дошкільного віку щодо реалізації вимог Базового компонента дошкільної освіти, щорічно підлягає оновленню та розвитку.

Залучення додаткових джерел фінансування

навчального закладу та їх раціональне використання

Щорічно удосконалюється приміщення та територія закладу завдяки нашим працівникам та батькам.

У весняний період 2023 року виконано такі роботи:

  • Висаджено квіти- саджанці у рамках акції # Квітни_Допомагай_Перемагай

Фонд громади «Подільська гнромада за підтримки компанії «Декоплант»

  • проведено санітарну очистку території, упорядковані клумби, висіяні та висаджені квіти, посаджені кущі;
  • пофарбоване обладнання

В літній період (липень) 2023 року планується провести наступні роботи:

  • косметичний ремонт приміщень ЗДО, групових приміщень з метою якісної підготовки до нового навчального року;
  • частковий ремонт та фарбування малих форм на дитячих ігрових та спортивних майданчиках.

Вжиті заходи щодо забезпечення навчального закладу кваліфікованими педагогічними кадрами та доцільність їх розстановки

Керуючись Законами України «Про освіту» ст. 58, «Про дошкільну освіту» ст.30, Положенням про дошкільний навчальний заклад, власним Статутом, директор ЗДО на посади педагогічних працівників приймає осіб, які мають відповідну вищу освіту, а саме, освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста, бакалавра, або молодшого спеціаліста (до введення в дію Закону України «Про освіту» — вищу або середню спеціальну освіту).

Заклад укомплектований кадрами згідно штатного розпису: медичним, педагогічним та обслуговуючим персоналом та налічує 32 особи.

Педагогічний процес у ЗДО забезпечують кваліфіковані спеціалісти:

  • завідувач -1
  • вихователь-методист -1
  • музичний керівник -1
  • -вихователі – 12
  • Асистенти вихователів – 2

З 3 педагогів повну вищу освіту мають 5 педагогів, базову вищу — 1. Проходять навчання 2 педагоги.

Мають педагогічні звання:

  • «Вихователь-методист» – 4

Стаж роботи:

  • до 3-х років — 2
  • 3 — 10 років — 4
  • 10 — 20 років -4
  • понад 20 років -5

Кваліфікаційний рівень педагогів:

  • спеціаліст вищої категорії — 2
  • спеціаліст першої категорії –4
  • спеціаліст другої категорії –1
  • 11- й т. р. – 6;
  • 10- й т. р. – 2.

Розстановка кадрів здійснювалась адміністрацією закладу з урахуванням стажу та професійних навиків педагогічних працівників. Показником правильної кадрової політики є стабільність кадрового складу.

Пройшли курси підвищення кваліфікації при КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти» наступні педагоги: Гурник В.С.. Островська С.А.

На сьогоднішній день  підвищення кваліфікації педагогічних працівників не обмежується лише курсами. Освіта педагогів на сучасному етапі здійснюється шляхом формальної, неформальної та інформальної освіти за очною, заочною, дистанційною формами навчання або їхнім поєднанням. Педагоги мають можливість самостійно долучитися до короткострокового підвищення кваліфікації шляхом участі у тренінгах, семінарах, семінарах-практикумах, семінарах-нарадах, вебінарах, майстер-класах за різними професійними темами і проблемами. Виконуючи рекомендації Міністерства охорони здоров’я України щодо організації протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти у зв’язку з поширенням на період  воєнного стану  педагоги закладу вивчали  актуальні проблеми та окремі аспекти дошкільної освіти через вище названі форми роботи.

Педагогічний колектив закладу працював творчо і наполегливо.

Протягом навчального року, на базі КЗ «ДНЗ №5 ВМР» була проведена атестація педпрацівників. Атестації підлягало 2 педагогів:

–  Горбатюк С.А., вихователь, відповідає раніше присвоєному педагогічного званню “вихователь-методист, відповідає раніше встановленому  11 т.р.

–   Шилко О.Л., керівник музичний,  відповідає  раніше присвоєній   кваліфікаційній категорії «спеціаліст вищої категорії», відповідає  раніше присвоєному педагогічному званню “ вихователь-методист”.

Антипедагогічних проявів серед педагогічних працівників закладу не зафіксовано. Педагогів, притягнутих до дисциплінарної відповідальності за ініціативою Департаменту освіти чи керівника закладу, немає.

Дотримання вимог охорони дитинства, створення безпечних умов організації освітнього процесу, техніки безпеки, санітарно-гігієнічних та протипожежних норм

Сьогодення внесло корективи в освітянське життя та незмінним лишилося те, що усі ми маємо працювати заради наших дітей. Робота кожного наразі надзвичайно важлива.

У стані війни діти дошкільного віку належать до найвразливішої категорії населення. Перебуваючи в небезпеці, в тривалому стресовому стані, дитина позбавлена нормальних умов для розвитку та освіти. Через відчуття тривоги, напруги, страху, невизначеності ускладнюється процес повноцінної соціалізації дитини. Тож головним завданням є охорона життя, збереження та зміцнення фізичного та психічного здоров’я дітей — важливе завдання закладу дошкільної освіти.

З метою формування навичок здорового способу життя та запобігання порушень техніки безпеки працівниками закладу в річному плані роботи в розділі

«Охорона життя і здоров’я дошкільників» плануються заходи щодо попередження дитячого травматизму в трьох напрямках:

  • з працівниками ЗДО;
  • з вихованцями;
  • з батьками.

Особливу увагу було приділено створенню безпечних умов життєдіяльності для учасників освітнього процесу: своєчасно видавалися накази про організацію роботи щодо запобігання дитячого травматизму, проводились інструктажі з працівниками з безпеки життєдіяльності дітей, охорони праці, пожежної та техногенної безпеки. У групах створене предметно-просторове середовище для набуття дітьми знань та навичок з охорони життя. В річному плані роботи передбачені та розглядаються питання на педагогічних радах, Раді закладу, на загальних батьківських зборах, на загальних зборах колективу, на нарадах при завідувачі, на засіданнях батьківського комітету. Крім того, більша частина питань вирішується оперативно по мірі виникнення (за ініціативи батьків та співробітників). З вихованцями згідно з перспективними планами, проводяться різноманітні заходи (заняття, ігри, бесіди, створення навчальних ситуацій, творчі завдання).

З метою формування у дітей свідомого розуміння цінностей власного життя та здоров’я в закладі проводяться наступні заходи:

  • Місячник ЦЗ;
  • Тиждень дорожнього руху;
  • Тижні знань безпеки життєдіяльності;
  • Тижні безпеки життєдіяльності.

Діяльність адміністрації спрямована на виховання в учасників освітнього процесу КЗ «ДНЗ № 5 ВМР» якостей свідомого і обов’язкового виконання правил і норм безпечної поведінки в повсякденній діяльності і в умовах надзвичайної ситуації; формування навиків безпечної поведінки у різних нестандартних ситуаціях, формування знань про правила самозбереження, дорожнього руху, з протипожежної безпеки.

Протипожежна безпека у закладі посідає важливе місце в організації всієї роботи з безпеки. В КЗ «ДНЗ № 5 ВМР» розроблено плани евакуації дітей та працівників на випадок пожежі. На даний час в закладі є всі засоби пожежогасіння. Встановлено системну сигналізацію   про пожежу, яка обслуговується щомісяця.

Навчання і перевірка знань з ОП, ПБ працівників ЗДО проводиться один раз на 3 роки, результати заносяться до протоколів з перевірки знань з охорони праці.

Значна увага протягом року приділялась питанням протидії булінгу: розроблено та затверджено заходи протидії булінгу (цькування) в ЗДО, Правила поведінки здобувачів дошкільної освіти в закладі. Основні напрямки роботи висвітлно на сайті ЗДО.

Попри жорстокий збройний наступ РФ заклад продовжує надавати дітям освітні послуги. Організація освітнього процесу залежить від безпекової ситуації у нашому місті. Рішення про відновлення діяльності та режим роботи ЗДО ухвалюють місцеві органи влади та військові адміністрації, які призначають комісії з обстеження закладів освіти на предмет готовності до організації освітнього процесу у новому навчальному році та створення безпечних умов для всіх його учасників.

Постійно відповідальними працівниками здійснюються відповідні заходи з посилення безпеки, а саме:

  • обов’язкова перевірка закладу освіти та прилеглої до нього території на наявність вибухонебезпечних предметів;
  • перевірка готовності системи оповіщення;
  • проводяться тренування з учасниками освітнього процесу відповідно до Алгоритму дій у разі оголошення сигналу повітряної тривоги або іншої надзвичайної ситуації;
  • проводяться з працівниками закладу занять за темами: «Збереження життя та здоров’я в умовах війни та надзвичайних ситуацій», «Надання домедичної допомоги», «Як діяти у разі зникнення зв’язку» тощо;
  • інформуються батьки про створення безпечних умов для організації освітнього процесу.

З метою створення безпечних умов перебування у закладі освіти всіх учасників освітнього процесу під час воєнного стану чітко дотримуються рекомендації щодо організації захисту закладу освіти  відповідно (листа ДСНС України від 14.06.2022 № 03-1870/162-2 «Про організацію укриття працівників та дітей у закладах освіти»). Зазначені рекомендації підготовлено з урахуванням вимог законодавства та досвіду організації захисту населення в умовах відбиття збройної агресії РФ.

Надання соціальної підтримки та допомоги дітям сиротам, дітям позбавленим батьківського піклування, дітям з малозабезпечених сімей, учасників АТО, ООС

В 2022/2023 н.р. в КЗ «ДНЗ № 5 ВМР» налічувалось:

  • дітей з інвалідністю — 4
  • дітей з особливими освітеіми потребами-4
  • дітей-напівсиріт — 1
  • дітей учасників АТО, ООС — 23
  • дітей з числа вимушених переселенців – 1
  • Кількість дітей, батьки яких загинули при виконанні службових обов′язків-1

Діти даних категорій забезпечуються безкоштовним харчуванням в ЗДО.

Залучення педагогічної та батьківської

громадськості закладу дошкільної освіти до управління його діяльністю; співпраця з громадськими організаціями

В закладі дошкільної освіти функціонує Рада закладу та батьківський комітет. Рішення приймаються на загальних батьківських зборах, засіданнях Ради закладу, групових батьківських зборах.

Ми розуміємо, що для активного залучення батьків до роботи ЗДО, необхідно активно пропагувати свою діяльність, розкривати будні із життя закладу. Тому, велику увагу приділяємо формуванню іміджу закладу через реалізацію роботи в таких напрямках:

  • Інформаційних батьківських зборах онлайн, на сайті закладу, сторінці Facebook тощо ;
  • пропагування та поширення досвіду (системи) роботи ЗДО;
  • наповнення методичним контентом сайт ЗДО.

                 Управлінська діяльність у закладі дошкільної освіти

Управлінська діяльність охоплює нормативно-правову базу, методичну систему роботи, освітній процес, кадри, атестацію педагогів, взаємодію з соціумом, медико-педагогічний контроль, медичну службу, адміністративно-господарчу роботу, фінансову діяльність, харчування дітей, безпеку життєдіяльності учасників освітнього процесу, роботу обслуговуючого персоналу.

В закладі створена система контролю за повноцінною роботою всіх учасників освітнього процесу. Адміністрація закладу планує та здійснює такі форми роботи з педагогами: педагогічні ради, педагогічні години, консультації, співбесіди, ділові ігри, тренінги, виробничі наради, наради при завідувачеві.

Планується та здійснюється контроль за дотриманням санітарно-гігієнічних, протипожежних норм і правил техніки безпеки, вимог безпечної життєдіяльності дітей і працівників.

Контроль дозволяє встановити відповідність рівня освітнього процесу вимогам програм навчання, виховання та розвитку дітей дошкільного віку, а також спонукає до самоаналізу і самооцінки, порівняння з досвідом інших закладів дошкільної освіти.

Вивчення стану освітнього процесу планується у формі комплексної та тематичних перевірок, попереджувального, оперативного, порівняльного контролів. Ці види контролів забезпечують вивчення діяльності всіх педагогів, систематичність, злагодженість роботи всього колективу.

З метою вивчення стану життєдіяльності дітей дошкільного віку здійснювались такі контролі:

  • Стан роботи з громадянсько-патріотичного виховання дошкільників.
  • Результативність використання ІКТ в освітньому процесі різних вікових груп
  • Підготовка дітей шестирічного  віку до шкільного навчання та забезпечення рівних стартових можливостей для подальшого успішногошкільного навчання;
  • Стан організації роботи з фізичного виховання в ЗДО;
  • Підсумки освітньої роботи за 2023/2023 н. р;
  • Створення предметно-просторового розвивального середовища в групах ЗДО;
  • Підготовка вихователів до занять;
  • Організація роботи з питань захисту здоров’я та життя дітей у надзвичайних ситуація;
  • Контроль за самоосвітою педагогів;
  • Ведення методичної документації: виконанням рішень педагогічних рад, рекомендацій семінарів, практикумів, ведення протоколів педагогічних рад, батьківських зборів;
  • Організація харчування дітей в ЗДО;
  • Стан охорони праці в дошкільному закладі;
  • Санітарний стан приміщень в дошкільному закладі

Контроль дозволяє встановити відповідність рівня освітнього процесу вимогам програм навчання, виховання та розвитку дітей дошкільного віку, а також спонукає до самоаналізу і самооцінки, порівняння з досвідом інших закладів дошкільної освіти. Вивчення стану освітнього процесу планується у формі комплексної та тематичних перевірок, попереджувального, оперативного, порівняльного контролів. Ці види контролів забезпечують вивчення діяльності всіх педагогів, систематичність, злагодженість роботи всього колективу.

В результаті спостереження за педагогічним процесом та наданням відповідної допомоги вихователям були надані пропозиції щодо усунення наявних недоліків. Матеріали даних вивчень узагальнені в наказах та довідках із зазначенням термінів, висновків та зауважень за результатами вивчення, а також, за необхідністю, визначенням коригувальних заходів. Результати вивчень були оголошені на нарадах, педагогічних радах закладу.

Контроль за роботою педагогів з батьками здійснюється завідувачем через тематичні, фронтальні види контролю. Результати заслуховуються на педагогічних радах, загальних зборах колективу, педгодинах.

Складений на рік план контролю допоміг охопити найбільш значущі сторони організації життєдіяльності та освітнього процесу відповідно до пріоритетних завдань та мети закладу.

Отже, заплановану роботу на 2022/2023 н.р. можна вважати виконаною в повному обсязі.

Від імені всього нашого колективу, я, як завідувач КЗ «ДНЗ № 5 ВМР», дякую батькам, які небайдужі до життя нашого дитячого садка та завжди беруть активну участь у різноманітних заходах щодо його покращення, а також хочу завірити, що й надалі в закладі буде проводитись робота щодо забезпечення належних умов життя і виховання дошкільників, для підтримання іміджу та збільшення потенційних можливостей.

Вдячна за увагу та підтримку! Сподіваюсь на подальшу співпрацю з колективом, батьками.

                 Завідувач КЗ «ДНЗ № 5 ВМР»                  Олена  ОНИЩУК